Prvé Múzeum holokaustu na Slovensku začína tretí rok svojej existencie

26.01.2018
Prvé Múzeum holokaustu na Slovensku začína tretí rok svojej existencieOd otvorenia SNM – Múzea holokaustu v Seredi v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora uplynuli dnes dva roky, jeho bránami už prešlo viac ako 34 - tisíc návštevníkov. Na mieste pôvodného tábora, v ktorom bolo počas druhej svetovej vojny väznených približne 16 -tisíc Židov, vznikla stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi. Na kontrolu prebiehajúcich prác, t.j. rekonštrukcie pôvodných barakov a prípravu novej časti expozície sa prišli pozrieť aj minister kultúry SR Marek Maďarič a minister financií SR Peter Kažimír.

Ministerskú návštevu a dekana Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Miloša Lichnera na pôde múzea SNM – Múzea židovskej kultúry privítal profesor Pavol Mešťan, ktorý je autorom projektu rekonštrukcie pracovného a koncentračného tábora spolu s generálnym riaditeľom Slovenského národného múzea Branislavom Pánisom.

Práce v súčasnosti prebiehajú v baraku č.3, kde bude expozícia návštevníkom približovať podmienky nútených prác väzňov v tábore a ubytovacie jednotky internovaných osôb až po ich transport do koncentračných a vyhladzovacích táborov mimo územia Slovenska.

Snahou Múzea je návštevníkov nielen informovať o faktoch súvisiacich s priebehom holokaustu na Slovensku a o hrozných následkoch rasovej a náboženskej neznášanlivosti, ale aj vzdelávať, najmä mládež. „Práve preto bolo v Seredi vybudované Vzdelávacie centrum, v ktorom sú organizované výchovné a vzdelávacie podujatia, semináre a školenia určené pre pedagógov, žiakov základných a stredných škôl, ale aj študentov vysokých škôl či pre verejnosť. Jeho hlavným cieľom je všetkým záujemcom priblížiť život Židov na Slovensku, ich kultúru a zvyky, ale najmä ich minulosť,“ vysvetľuje profesor Pavol Mešťan, riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry. Dodáva, že vzdelávacie stredisko sa uchádza aj o akreditáciu od ministerstva školstva, aby mohlo vykonávať vzdelávacie aktivity ako súčasť odbornej pedagogickej práce.

Múzeum holokaustu v Seredi je umiestnené priamo v areáli bývalého pracovného koncentračného tábora, v ktorom sa nachádza päť budov. V súčasnosti sú pre verejnosť dostupné tri - prvá, štvrtá a piata. Piata budova je sídlom vzdelávacieho centra.

Dokončenie novej časti expozície a jej sprístupnenie pre verejnosť je naplánované na koniec roka 2018.

 

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky