Slovenské národné divadlo oslávilo 100 rokov

02.03.2020
Slovenské národné divadlo oslávilo 100 rokovSlovenské národné divadlo oslávilo 1. marca 100 rokov svojej existencie. Okrúhle jubileum našej národnej scény sme si v nedeľu večer pripomenuli galavečerom s názvom ...tak sme my... Slávnostného programu sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

 

"Oslavou storočnice SND vzdávame hold nielen zakladateľom, ale mnohým generáciám vážených umelcov, muzikantov, baletu, opere, technikom, a mnohým ďalším osobnostiam, ktoré Slovenské národné divadlo urobili tým, čím dnes je. Plejáda skvelých umelcov a ich úžasných výkonov, z mnohých sa stali legendy, ktoré sú vzorom pre nastupujúce generácie mladých tvorcov a interpretov, sú aj pre nás ostatných záväzkom aby sme si ctili, aby sme mali radi a aby sme podporovali naše národné divadlo," povedala v úvode slávnostného večera ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Galaprogram s názvom ...tak sme my... režíroval riaditeľ baletu Jozef Dolinský, scénu vytvoril Milan Ferenčík, kostýmy navrhol Dávid Janošek a dramaturgiu zostavili Miriam Kičiňová a Marek Mokoš. V programe účinkovali všetky tri umelecké súbory SND. Umelecký súbor Baletu predviedol časti z Labutieho jazera a Gizelle, operní speváci sa zaskveli pri áriách z opery Norma, Lucia z Lammermooru, Krútňava, Don Carlo, Tichý bič, Biela nemoc či Rigoletto a činoherní herci predstavili úseky z inscenácií Mizantrop, Vojna a mier či Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Rok 2020 je z pohľadu divadelnej histórie výnimočný. Okrem 100. výročia založenia Slovenského národného divadla, ktoré otvorilo novú éru v dejinách slovenského profesionálneho divadla, si v auguste pripomíname aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území. Vláda SR pri tejto príležitosti vyhlásila na návrh Ministerstva kultúry SR rok 2020 za Rok slovenského divadla. Storočnicu SND tak bude počas roku sprevádzať aj množstvo tematických podujatí, vrátane expozícií, vydania knihy o SND či ďalších odborných publikácií, ale aj uvedenia nových divadelných inscenácií.

 

 

 

 

Foto: TASR

 << späť
Linky