Ministerka Milanová: Do Múzea holokaustu by sa mal ísť pozrieť každý

12.06.2020
Ministerka Milanová: Do Múzea holokaustu by sa mal ísť pozrieť každý Zvyšovanie návštevnosti kultúrnych inštitúcií a užšie prepojenie kultúry so vzdelávaním boli hlavnými témami tohtotýždňovej návštevy ministerky kultúry Natálie Milanovej v Múzeu holokaustu v Seredi. Múzeum holokaustu, ako súčasť Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry, popri klasických výstavách prináša aj vzdelávací program a podujatia pre školy, pedagógov aj verejnosť.

„Návšteva tohto múzea bola pre mňa jednou z najemotívnejších. Slovami sa nedá opísať všetko, čo sa odohráva v mojej mysli, v mojom srdci,“ povedala vo štvrtok po návšteve múzea ministerka kultúry Natália Milanová.

V období 2. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a vo Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov, odkiaľ vypravovali deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných Židov sa domov už nikdy nevrátila. Táborové objekty v Novákoch a vo Vyhniach sa nezachovali. Preto tábor v Seredi predstavuje jediný zachovaný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky.

Múzeum holokaustu otvorili 26. januára 2016. V areáli sa nachádza päť budov – pôvodných barakov, v ktorých sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, ktorý slúžil na deportácie do koncentračného tábora Auschwitz.

„Sú miesta, kam by sa mal ísť pozrieť každý a určite by som túto návštevu odporúčala žiakom či študentom s ich učiteľmi.  Nikdy nesmieme zabudnúť a nikdy nesmieme dopustiť, aby sa niečo také opakovalo. Vďaka múzeu. Vďaka ľuďom, ktorí ho vytvorili. Vďaka tým, ktorí v ňom pracujú ,“  dodala na záver ministerka.

 << späť
Linky