"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

70 rokov Slovenského filharmonického zboru

18.02.2016
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Ján LukášSlovenský filharmonický zbor (SFZ) si v tomto roku pripomína 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v piatok 19. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave uskutoční slávnostný koncert.

Slovenský filharmonický zbor je prvou zborovou jednotkou na Slovensku. Do hudobného diania vstúpil v roku 1946 ako Miešaný zbor Československého rozhlasu. Prvé roky ho viedol jeho iniciátor a zakladateľ dirigent Ladislav Slovák. Už od decembra toho istého roku sa pravidelne zbor objavoval v programoch rozhlasových vysielaní. Za sedem desaťročí intenzívnej umeleckej aktivity SFZ sa v telese vystriedalo viac generácií spevákov a zbor vyrástol na teleso mimoriadnych kvalít. Dnes sa radí k najlepším európskym ansámblom svojho druhu. Je nepretržite žiadaný nielen na domácej scéne, ale aj na prestížnych zahraničných pódiách. Za posledné obdobie zožali jeho členovia veľké úspechy vo viacerých metropolách – Viedeň, Paríž, Berlín, Hamburg, Zürich, Istanbul, Praha atď.

V priebehu koncertných sezón Slovenskej filharmónie vystupuje zbor spoločne s orchestrom Slovenská filharmónia. Slávnostný koncert k 70. výročiu založenia zboru bude samostatným vystúpením vokálneho telesaa takéto predstavenia sú vždy vzácnosťou a sviatkom. Príďte si to vychutnať osobne!

Slávnostný koncert Slovenského filharmonického zboru / Koncertná sieň SF / piatok 19. 2. 2016 / 19:00

Slovenský filharmonický zbor. Foto: Ján Lukáš

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky