"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

Týždeň slovenských knižníc 2016

26.02.2016
Tyzden slovenskych kniznicMarec je už tradične Mesiac knihy. Pri tejto príležitosti sa od 1. do 6. marca 2016 uskutoční už 17. ročník podujatia Týždeň slovenských knižníc pod spoločným mottom: „KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH“. Počas týchto dní môže verejnosť v uliciach stretnúť knižničné hliadky alebo si spríjemniť cestovanie vlakom dobrou knihou.

Cieľom aktivít Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovanie knižníc ako významných kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií a podpora čítania u všetkých vekových kategórií. Jeho ústrednou celoslovenskou akciou budú knižničné hliadky, ktoré budú odmeňovať čítajúcich na verejných priestranstvách záložkami do kníh.

Podujatie bude v rýchlikoch propagovať aj Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ŽSSK) a kníhkupectvo Martinus.  Vďaka ich spolupráci so Staromestskou knižnicou v Bratislave a Ústrednou knižnicou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského budú mať cestujúci vo vybraných rýchlikoch ŽSSK na trati Bratislava – Levice – Zvolen – Banská Bystrica bezplatne k dispozícii knihy na čítanie počas celého Týždňa slovenských knižníc 2016.

Týždeň slovenských knižníc 2016

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc 2016 sa uskutoční v pondelok 29. februára 2016 o 13.00 hod. v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Pre účastníkov otvorenia vypraví ŽSSK na trase Bratislava – Banská Bystrica – Bratislava špeciálny vozeň Knižničný expres.

 

Súčasťou otvorenia podujatia bude aj tradičné odovzdanie ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK 2015 za aktívnu činnosť knižnice, resp. za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v uplynulom roku. O 17.00 hod. sa uskutoční slávnostný koncert, na ktorom odznejú diela banskobystrických hudobných skladateľov a ktorý bude zároveň symbolickým otvorením Roku hudby v knižniciach.

Organizátormi Týždňa slovenských knižníc sú Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Ambasádorom Týždňa slovenských knižníc 2016 je Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla.

 

referát styku s médiami MK SR

 


 


 << späť
Linky