Finisáž výstavy Národná cena za dizajn 2017

04.12.2017
finisaz NCDSlovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR vyhlásilo v poradí už 14. ročník súťaže Národná cena za dizajn, ktorý bol zameraný opäť na produktový dizajn. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov z Českej republiky, Rakúska, Poľska, Nemecka a Slovenska, vybrala z celkového počtu 176 prihlásených prác na výstavu finalistov 66 diel, ktoré spĺňali podmienky jednotlivých kategórií a reprezentujú to najlepšie zo slovenského produktového dizajnu za uplynulé dva roky. O získanie ocenenia bolo možné uchádzať sa v kategóriách profesionálny dizajn, študentský dizajn a dizajn s pridanou hodnotou prácami, ktoré boli vytvorené od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2016. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2017 a výsledky boli zverejnené na web stránke SCD: http://www.scd.sk/?ncd

Finisáž výstavy NCD 2017 a vyhlásenie Ceny verejnosti

 

Diela finalistov a víťazov NCD 2017 sa odbornej a širokej verejnosti prezentovali na výstave v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Pre veľký záujem je výstava predĺžená do nedele 3.12.2017, kedy majú návštevníci poslednú príležitosť vidieť to najlepšie zo slovenského dizajnu.

Napriek tomu, že odborná porota už rozhodla o hlavných cenách, návštevníci výstavy mali ešte možnosť (do 29.11. 2017) vybrať svojho favorita na udelenie Ceny verejnosti. Hlasovať sa oplatilo, pretože v rámci finisáže výstavy finalistov konajúcej sa 30. novembra, boli vyžrebovaní aj výhercovia hodnotných balíčkov kníh od vydavateľstva Slovart.

Víťaza Ceny verejnosti vyhlásil vedúci a kurátor Slovenského múzea dizajnu SCD Maroš Schmidt spulu s rapperom Brančim Kováčom (Vec), ktorý bol aj tvárou komunikačnej kampane aktuálneho ročníka NCD 2017. Verejnosť sa tentokrát vzácne zhodla s novinármi a cenu udelila autorom z Villo Design(Soňa Otiepková a Štefan Starinský) za KUKO – multifunkčný drevený nábytok, ktorý bol do NCD 2017prihlásený vkategórii Dizajn s pridanou hodnotou:

KUKO je multifunkčný drevený nábytok pre deti, ktorý slúži od narodenia ako kolíska alebo postieľka na priloženie k manželskej posteli až po školskú dochádzku ako výškovo nastaviteľný stolík. Produkt

KUKO reaguje na rastúci trend spotrebného života, keď rodič nakúpi viac nábytku, ako pre dieťa reálne využije. Hneď po narodení je možné KUKA poskladať na kolísku alebo postieľku. Bočnica je odnímateľná a výška postele nastaviteľná, takže postieľku je možné využiť vedľa rodičovskej postele. Neskôr, podľa potreby dieťaťa, sa dá využiť ako nádoba na hračky, polička, lavička alebo stolík na kreslenie. Na začiatku školskej dochádzky KUKO poslúži ako výškovo nastaviteľný písací stôl, ktorý je možne posunúť až do výšky 74 cm.

Produkt prispieva k trvalej udržateľnosti a učí dieťa ekologickému mysleniu, keď rozmýšľa, ako produkt nielen použiť a vyhodiť, ale aj ako ho udržať a použiť na iný účel.

NCD 2018 bude zameraná opäť na komunikačný dizajn

 

Budúci rok sa bude konať už 15. ročník súťaže Národná cena za dizajn, tentokrát zameraný opäť nakomunikačný dizajn. Viac info:http://www.scd.sk/?narodna-cena-za-dizajn-info

 

Kontakt pre médiá:

PR / publicita NCD 2017                                                               Koordinátorka NCD 2017

Mária Danišová                                                                            Soňa Trubíniová

pr_ncd@scd.sk                                                                            ncd@scd.sk

+421 910 939 666                                                                         +421 918 110 255

www.scd.sk                                                                                 www.scd.sk

 

Slovenské centrum dizajnuje príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR.

Generálny partner SCD: J&T Banka

Hlavný mediálny partner SCD:Designum

 

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky