#TEXTIL

05.12.2017
#TEXTILMiesto: Satelit, galéria dizajnu SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava Otváracie hodiny: 13.00 – 18.00, okrem pondelka Trvanie: 8. december 2017 – 24. január 2018 Vernisáž: 7. december 2017 (štvrtok) o 18:00 hod.

Výstava s názvom # TEXTIL je výberom z tvorby študentov, doktorandov a pedagógov Ateliéru textilnej tvorby v priestore na VŠVU.  Vystavené diela vznikli pod vedením Doc. M.A. Blanky Cepkovej, ktorá vedie ateliér od roku 2009.

Výstava prezentuje diela s individuálnou umeleckou výpoveďou, ktoré zachytávajú celú škálu textilnej tvorby v rozsahu od miniatúry po veľkorozmerné priestorové a plošné práce, mäkkú plastiku alebo diela s presahom na autorský dizajn. Vystavené práce rozvíjajú textilnú tradíciu a rozmanitosť pôvodných techník – výšivky, čipky, tkania, pletenia, ako aj súčasné moderné technológie ako sú tafting, digitálne tkanie, digitálna výšivka, sieťotlač, digitálna tlač. Študenti experimentujú s týmito technikami, pracujú s presahmi do iných nových médií. Hľadajú progresívne riešenia a inovatívne autorské postupy pri realizácii výtvarného diela.

 

Narábajú aj s rôznymi funkčnými parametrami – obľúbeným výstupom je textilný šperk, ktorý je na výstave prezentovaný prácou Blanky Cepkovej, Henriety Kurčíkovej, Terézie Krnáčovej či Kataríny Orolínovej. Textilný objekt je zastúpený u  Júlie Jurinovej, ktorá sa inšpiruje ľudským telom. Témy plynutia času či osobnej alebo rodinnej minulosti sa dotýkajú práce Bianky Kukurdíkovej, Kristyny Širkovej, alebo Ľubomíry Abrahámovej. Príroda a vzťah človeka ku krajine a jeho životnému priestoru sa premietla do objektov Vlasty Žákovej, Anny Fričovej, Veroniky Galášovej. Funkčné textílie v interiéri s úžitkovými kvalitami sú uplatnené na autorských čalúneniach dobových stoličiek od Beáty Gerbócovej, Karolíny Mrázkovej, ale i Diany Elischerovej. Výstava prináša aj výber ďalších prác študentov  a absolventov tohto odboru, nie je uzavretá časovo ani tematicky, otvára debatu o materiálovom a technologickom experimente, prináša osobné príbehy aj spoločenskú kritiku.

 

Kurátorka

Zuzana Šidlíková

Koncepcia

Blanka Cepková, Beáta Gerbócová

Vystavujúci

Blanka Cepková, Beáta Gerbócová, Henrieta Kurčíková, Terézia Krnáčová, Júlia Jurinová, Bianka Kukurdíková, Kristyna Šírková, Ľubomíra Abrahámová, Vlasta Žáková, Anna Fričová, Veronika Galášová, Karolína Mrázková, Diana Elischerová

 

Organizátori

Slovenské centrum dizajnu / Slovak Design Centre

Satelit, galéria dizajnu SCD / Satelit, SCD Design Gallery

Vysoká škola výtvarného umenia v Bratislave

 

Generálny partner SCD: J&T Banka

Grafický dizajn: Peter Liška

Hlavný mediálny partner:Designum

Mediálni partneri: Artplan, BKIS, Citylife, Designby, Kam do mesta, Obchodnaulica.sk, RTVS: Rádio_FM

 

Kontakt: Helena Veličová: +421 918110247, satelit@scd.sk


Slovenské centrum dizajnu

 << späť
Linky