"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

OBOPLÁVAL SOM SVET – MOJE JACHTÁRSKE HIMALÁJE

05.12.2017
OBOPLÁVAL SOM SVET – MOJE JACHTÁRSKE HIMALÁJETermín: nedeľa 10. december 2017 o 15.00 hod. Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice Vladimír Porvazník sa narodil v roku 1961 v Bratislave. V rokoch 1975 až 1990 sa venoval horolezectvu. Liezol vo Vysokých Tatrách, Alpách a na Pamíre. Najvýznamnejší výstup podnikol vo februári 1983, prelezením prvého zimného výstupu „Via Martini“ v severozápadnej stene Civetta v talianskych Dolomitoch. V roku 2005 sa vrátil k lezeniu a po výstupoch v Dolomitoch v rokoch 2009, 11, 13 a 16 liezol v Yosemitoch, Kalifornia, USA v stene El Capitan a Half Dome.

 Jachtingu sa začal venovať pred štrnástimi rokmi. Po niekoľkých rokoch strávených v Stredozemnom mori na vlastných lodiach začal pokukovať po oceánoch. V rokoch 2009 až 2010 s jedenásť metrovou plachetnicou „CIVETTA“, plával z Chorvátska do Karibiku a späť.  O dva roky neskôr plával tú istú trasu, aby odskúšal novú štrnásť metrovú plachetnicu „CIVETTA II“.

V októbri 2013 opustil severný Jadran, aby v januári 2014 začal cestu okolo sveta z Karibiku do Karibiku. Po úspešnom zavŕšení plavby pristál v júni 2015 v Gibraltare.

Cestovateľ Vlado Porvazník vo svojej knihe zážitkov z plavby okolo sveta hovorí :

     ....“Na moriach okolo sveta sme strávili 21 mesiacov. Plavili sme sa jarným, nestálym Stredozemným morom. Videli sme opice na Gibraltárskej skale, Kanárske ostrovy, Karibik a palmové ostrovy San Blas s čistými plážami a bielym pieskom. Žasli sme nad logistikou Panamského kanála. Boli sme rozčarovaní nad úradníckou korupciou a súčasne ohúrení nádhernou prírodou Galapág. Učarovala nám Francúzska Polynézia od dosiaľ neobjaveného raja Markézskych ostrovov cez atoly Tuamotu, Tahiti, Raiatea a Bora Bora. Nádherný a divoký je koralový atol Suwarrow na Cookových ostrovoch, prívetivá Tonga a exotický raj Fidži, i málo civilizovaný ostrov čistoty Tanna na tajomných ostrovoch Vanuatu-Nové Hebridy, ktoré nešťastne zdevastoval nedávny hurikán. 

      Hlboký dojem na mňa urobila Austrália so svojou nedotknutou koralovou bariérou a neodmysliteľnými svedkami praveku, krokodílmi. Videli sme Bali v Indonézii, atol Kokosového ostrova, preľudnený Maurícius a európsky Réunion. Spoznali sme Mys dobrej nádeje v Južnej Afrike, Napoleonov posledný príbytok na Svätej Helene, Brazíliu plnú protikladov a opäť starý dobrý Karibik, odkiaľ sme plávali domov, do Stredozemného mora...,,

      V súčasnosti sa Vlado pripravuje na ďalšie plavby, venuje sa rodine a práci. Je ženatý, má dve dcéry a štyri vnúčatá.

       Prezentácia knihy OBOPLÁVAL SOM SVET – MOJE JACHTÁRSKE HIMALÁJE sa uskutoční v nedeľu 10. decembra o 15.00 hod. v historickej sále STM. Krst bude spojený  s prezentáciou knihy, premietaním filmov, besedou a  autogramiádou  Vladimíra Porvazníka.

 << späť
Linky