Za Mariánom Labudom

09.01.2018
Marián LabudaS veľkým smútkom sme prijali správu o odchode výnimočného divadelného, televízneho a filmového herca Mariána Labudu. V piatok 5. 1. 2018 odišla vo veku 73 rokov osobnosť, ktorá sa v nespočetných komických a dramatických postavách na slovenských i českých divadelných scénach, v nezabudnuteľných televíznych, filmových úlohách stvárnených s veľkým hereckým majstrovstvom a tvorivým nadhľadom natrvalo zapísala do dejín slovenského dramatického umenia.

„Navždy od nás odišla výnimočná osobnosť slovenskej kultúry. Skvelý divadelný, televízny a filmový herec, ktorý sa natrvalo zapísal do dejín nášho dramatického umenia, do sŕdc jeho slovenských a českých hereckých kolegov, ale najmä do pamäti divákov mnohých generácií. Patrí mu za to naša trvalá úcta a vďaka,“  so zármutkom povedal na pamiatku Mariána Labudu minister kultúry Marek Maďarič.

V legendárnom generačnom Divadle na Korze, v činohernom súbore Novej scény a predovšetkým na našej národnej divadelnej scéne – v Slovenskom národnom divadle vytvoril Marián Labuda viac ako stovku  postáv, ktoré obdaril mimoriadnym zmyslom pre komediálne herectvo, ale i pre nonsens a paródiu a postupne sa jeho najvlastnejšou  doménou stalo tragikomické herectvo. Predstavil sa v hrách domácej i svetovej dramatiky, v ostatných rokoch sa svojím hereckým majstrovstvom predstavil v postave prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa v Divadle Aréna, v Činohre SND v úlohe Čebutikyna v Čechovových Troch sestrách, Poľného kuráta v hre Brechta a Dessaua Matka Guráž a jej deti či v Goldoniho Vejári. Popri účinkovaní v divadle to boli ďalšie desiatky postáv v televíznych adaptáciách Kukučínovej poviedky Neprebudený či celovečerné hrané filmy Martina Šulíka Záhrada a Jiřího Menzla Vesničko má středisková stále vracajú na televízne obrazovky a získavajú si stále nových vďačných divákov. Časté hosťovanie v popredných českých divadlách, ďalšie výrazné úlohy vo filmoch ako Dobří holuby se vracejí či Kráľ Ubu, účasť v spoločných projektoch českých a slovenských divadiel prispeli k tomu, že sa stal i symbolom pokračujúcich a navzájom sa obohacujúcich česko-slovenských kultúrnych vzťahov. Za veľké herecké umenie získal mnohé prestížne ocenenia, v roku 1996 Českého leva za mužskú úlohu vo filme Martina Šulíka Záhrada, v roku 2004 Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za mimoriadny prínos k rozvoju slovenského umenia, v roku 2005 v ankete divadelných kritikov Dosky Cenu za najlepší mužský herecký výkon v hre Tiso, v tom istom roku aj Pribinov kríž II. triedy a v roku 2007 sa stal držiteľom ceny Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia v oblasti filmu na 15. Medzinárodnom filmovom festivale Artfilm v Trenčianskych Tepliciach.

Posledná rozlúčka s Mariánom Labudom sa uskutoční v piatok 12. 1. 2018  o 11.00 h v novej budove SND.

 

Referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky