Matica slovenská podporila Gymnázium Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach v snahe zachrániť svoje osemročné štúdium

15.02.2018
budova MSPredseda Matice slovenskej Marián Gešper oficiálne požiadal ministerku školstva Martinu Lubyovú a predsedu parlamentu Andreja Danka o podporu zachovania osemročného štúdia na Spojenej škole – Gymnáziu Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach. Podľa Slovenského historického ústavu Matice slovenskej je toto gymnázium pokračovateľom Slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom.

„V určitom zmysle je možné Gymnázium Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach považovať za pokračovateľa Slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom. To bolo zrušené v roku 1874 a obnovili ho v roku 1919 v prvej Československej republike ako pokračovateľa pôvodného. V roku 1959 sa kláštorské gymnázium presunulo do nových priestorov práve v Turčianskych Tepliciach a následne pôsobilo v rámci dvanásťročnej strednej školy, respektíve strednej všeobecnovzdelávacej školy. Z nej bolo v roku 1970 zriadené Gymnázium Mikuláša Galandu, ktoré existuje dodnes,“vysvetlil riaditeľ Slovenského historického ústavu MS Ivan Mrva.

Na národnú ustanovizeň sa pred pár dňami obrátil primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus, aby mestu pomohla udržať si svoje gymnázium. Podľa jeho slov mu totiž hrozí reálny zánik, ak príde o svoje osemročné štúdium. „Matica slovenská vždy v našom meste podporovala mnohé kultúrne a vzdelávacie podujatia. Veľmi oceňujem, že aj v prípade osemročného gymnázia ako pokračovateľa kláštorskej tradície podporila našu snahu o jeho zachovanie,“ povedal primátor Igor Hus. Gymnázium v Turčianskych Tepliciach chce dosiahnuť podobnú výnimku, akú má gymnázium v Revúcej.

„Matica slovenská je za zachovanie osemročného štúdia na Gymnáziu Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach.Existencia gymnázia ako takého je dôležitá pre celý región horného Turca, aby z neho neodchádzali nadaní mladí ľudia a mali širšie možnosti vzdelávania blízko svojich domovov. Verím, že najvyšší štátni predstavitelia prihliadnu na naše stanovisko, keďže k úlohám Matice patrí práca s mládežou a nepriamo aj výchova a vzdelávanie,“ vyjadril svoj postoj predseda národnej a kultúrnej inštitúcie Marián Gešper.

 

Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej

 << späť
Linky