Bašagićove rukopisy a slovenskí ilustrátori očarili Teherán

30.04.2018 Komunikačný odbor
Bašagićove rukopisy a slovenskí ilustrátori očarili TeheránV hlavnom meste Iránu sa po prvýkrát uskutočnili Dni slovenskej kultúry. Podujatie slávnostne otvoril štátny tajomník Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Konrád Rigó. Dni Slovenskej kultúry v Teheráne sú logickým pokračovaním a výsledkom minuloročného uzavretia memoranda o porozumení medzi Slovenskou republikou a Iránom v oblasti kultúry.

Našim hlavným cieľom bolo poukázať na to, že Slovensko napriek svojim západným tradíciám a orientácii má pochopenie pre kultúru východu. Chceli nájsť témy, ktoré sú spoločným menovateľom, no zároveň poukazujú na fakt, že sa kultúra a umenie rozvíja najmä vtedy, ak do nich nezasahujeme na národnej, politickej ani náboženskej úrovni,” hovorí Rigó.

Slovenskú kultúru v Iráne reprezentovala medzi inými aj Univerzitná knižnica v Bratislave, ktorá do Teheránu priniesla výstavu venovanú Bašagičovej zbierke. Tá sa teší veľkému obdivu a pozornosti aj zo strany iránskej odbornej obce, pričom jej originály sa nachádzajú práve v bratislavskej univerzitnej knižnici. Zbierka obsahuje vzácne arabské, perzské a turecké tlače a rukopisy. Ide predovšetkým o diela z oblasti náboženských vied, ale aj filozofie, metafyziky, logiky a psychológie. Od roku 1997 je zbierka zaradená do registra MEMORY OF THE WORLD – UNESCO. Generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave spolu s vedúcou kabinetu Klárou Meszárosovou predstavili publiku zbierku takmer 600 titulov rukopisov a 500 titulov tlače, ktorá obsahuje vedecké práce aj krásnu literatúru. Najstarším rukopisom fondu je odpis kódexu z 12. storočia, etické dielo Rághiba al-Isbahániho z roku 1194/95. Verné kópie manuskriptov z Bašagicového fondu sú vystavené v Národnej knižnici Iránskej islamskej republiky. Generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave, Silvia Stasselová, a riaditeľka Iránskej národnej knižnice Ashraf Boroujerdi v deň otvorenia výstavy podpísali aj aktualizovanú podobu memoranda o vzájomnej spolupráci.

Cieľom memoranda o porozumení, tak ako v prípade krajín, tak i na úrovni knižníc, je prehlbovanie bilaterálnych vzťahov a vzájomného porozumenia, rovnako, ako vzájomné spoznávanie kultúr oboch krajín.

Slovenské umenie do najfrekventovanejšieho teheránskeho kultúrneho centra Niavaran donieslo aj Medzinárodný dom umenia pre deti, Bibiana. Výstavu slovenských a iránskych ilustrácií ocenených na Bienále ilustrácií Bratislava v rokoch 1967 – 2017 uviedla generálna komisárka BIB, Zuzana Jarošová. Výstava sa skladala z ilustrácií slovenských i iránskych autorov ako Albín Brunovský, zakladateľ slovenskej ilustrátorskej školy alebo Dušan Kállay, doposiaľ jediný držiteľ Grand Prix BIB zo Slovenska. Súčasťou výstavy bola aj medzi inými aj ilustrácia iránskeho umelca Ali Reza Goldouzian, ktorý v roku 2007 tiež získal Grand Prix BIB.

Otvoreniu expozície predchádzal prvý koncert Muchovho kvarteta, ktoré pritiahlo plnú sálu milovníkov klasickej hudby. Hudobníci odohrali v Teheráne dva koncerty vážnej hudby. Okrem iného si diváci mohli vypočuť aj skladby od Eugena Suchoňa alebo Antonína Dvořáka.

Štátny tajomník MK SR Konrád Rigó sa zároveň zúčastnil viacerých bilaterálnych rokovaní a stretnutí. Absolvoval rokovania na Ministerstve kultúry a islamského vedenia Iránu, ktoré bolo partnerom podujatia a medzi ďalšími aj rokovanie s riaditeľkou národnej knižnice.

Slovenské dni kultúry v Teheráne mali veľmi pozitívny mediálny ohlas v miestnych médiách,  v kruhoch zahraničných diplomatov a krajanov žijúcich na tomto území. Slovenskú kultúru v Iráne prezentovali v čase konania celosvetovo sledovaného festivalu Fajr International Film Festival, ktorý je pod drobnohľadom odbornej aj laickej filmovej verejnosti.

Obe výstavy mali byť podľa pôvodných plánov prístupné verejnosti do 25. apríla 2018, vzhľadom na obrovský záujem verejnosti sa však v súčasnosti rokuje o ich predĺžení.

Zľava: Generálna riaditeľka UKB Silvia Stasselová a Ashraf Boroujerdi, generálna riaditeľka Iránskej národnej knižnice a archívu, pri podpisovaní Memoranda o spolupráci knižníc na nasledujúcich 5 rokov, v Teheráne dňa 23. apríla 2018.

Výstava Bašagićovej zbierky islamských rukopisov na pôde Iránskej národnej knižnice a archívu v Teheráne sa stretla s mimoriadnym ohlasom vo významných iránskych médiách:

Tehran Times

http://www.tehrantimes.com/news/422880/Rare-collection-from-Bratislava-library-on-display-in-Tehran

Financial Tribune - First Iranian English Economic Daily

https://financialtribune.com/articles/art-and-culture/85083/basagic-s-prized-islamic-manuscripts-on-display-at-national-library

Iran Art

http://www.iranart.ir/Section-visual-3/19703-basagic-prized-islamic-manuscripts-on-display-at-national-library

Iran´s Book News Agency

http://www.ibna.ir/en/doc/naghli/260116/persian-manuscripts-of-bratislava-library-showcased-in-tehran

 << späť
Linky