Festival slovenskej národnej piesne oslavoval svoje štvrťstoročie

20.05.2018 Informačné ústredie Matice slovenskej, media@matica.sk
Festival slovenskej národnej piesneDevínska Nová Ves bola cez víkend dejiskom 25. ročníka Festivalu slovenskej národnej piesne, ktorý tu už tradične organizujú miestni matičiari v spolupráci s mestskou časťou a farnosťou. V centre pozornosti bola predovšetkým ľudová pieseň, no nechýbal ani tanec a sprievodné podujatia. Opernú verziu známych ľudových piesní famózne predviedol sólista opery SND Miroslav Dvorský, ktorý bol zlatým klincom programu.

Je obdivuhodné, že aj aktivity, ktoré sú na pleciach dobrovoľníkov, dokážu v Matici pretrvať celé štvrťstoročie a byť veľkolepé a na úrovni celoslovenských podujatí," povedal na adresu organizátorov i účastníkov festivalu prvý podpredseda Matice slovenskej (MS) Marek Hanuska. Predstavitelia ustanovizne zároveň využili jubilejný ročník na to, aby riaditeľa podujatia Petra Kruga ocenili za zásluhy za zachovávanie tradície a odkazu našich predkov. Jedno z najvyšších matičných ocenení Cenu Matice slovenskej mu odovzdal predseda MS Marián Gešper. Ten označil formu vlastenectva, ktorá sa prejavuje kultúrou, slovesnosťou, folklórom a dedí sa z generácie na generáciu, za úprimnú a prirodzenú. Peter Krug vyjadril podstatu svojich celoživotných snáh v oblasti folklóru jednou vetou: „Celý život tým žijem, teším sa a som rád, že môžem dať to, čo som získal od svojich predkov."                  

Aj samotný operný spevák Miroslav Dvorský potvrdil, že národná pieseň neodmysliteľné patrí k slovenskej kultúre. „Slovenský národ je veľmi muzikálny, miluje hudbu a je veľmi citlivý. Pieseň je základom slovenskej rodiny, ja sám si pamätám, ako nám mama doma stále spievala piesne. Preto si myslím, že slovenská ľudová pieseň je základom kultúry slovenského národa. Na nej boli odchované generácie a vďaka tomuto je slovenská duša citlivá a krásna," vyjadril sa jeden z našich najznámejších spevákov opery. V jeho prevedení zneli ľudové piesne ako famózne skladby z operných predstavení. Aj toto podujatie ukázalo, že náš národný poklad v podobe piesne môžeme hrdo prezentovať doma i v zahraničí.

Podujatie sa začalo už v sobotu v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku spomienkou na významného slovenského spisovateľa a rodáka z Devínskej Novej Vsi Rudolfa Slobodu, a to pri príležitosti jeho nedožitých 80-tich rokov. V nedeľu mali návštevníci možnosť prezrieť si výstavu historických vozidiel. Poobede sa konal hlavný program s vystúpeniami detských folklórnych súborov Slniečko a Kobylka, speváckej skupiny Kytica, speváckych zborov Rodokmeň a Bystričan, ale aj miestnych žiakov. Jedinečné umenie predviedol husľový virtuóz Miroslav Dudík s ľudovou hudbou Dudíci. Predseda Miestneho odboru MS v Devínskej Novej Vsi Juraj Strempek verí, že v budúcich rokoch sa festival podarí rozšíriť o ďalšie sprievodné podujatia a vystúpia na ňom ďalší sólisti a súbory, najmä tie, ktoré pôsobia pri Matici slovenskej.

 

FOTOGALERIA


 << späť
Linky