Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

14.08.2018 Múzeum židovskej kultúry v Bratislave
Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násiliaDňa 7. septembra 2018 o 14:30 hod. sa pri Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave uskutoční pietna spomienka pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia (9. septembra). Spomienky sa zúčastnia členovia vlády SR a veľvyslanci viacerých krajín, ktorí kladením vencov vzdajú hold všetkým obetiam. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.

 

Sprievodné podujatie:

Dňa 7. septembra 2018

-      o 10:00hod. sa za účasti predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho  a ministerky kultúry Slovenskej republiky Ľubice Laššákovej sprístupní pre verejnosť nová časť expozície Múzea holokaustu v Seredi. Expozičné priestory v poradí vo štvrtom zrekonštruovanom pôvodnom baraku priblížia návštevníkom fungovanie tábora v Seredi od roku 1941, keď sa začalo s jeho prebudovávaním a prípravou jeho použitia najskôr na tábor pracovný a neskôr na tábor koncentračný až po obdobie posledných transportov väzňov z tábora od 19. novembra 1944 do 18. marca 1945.

 

Dňa 9. septembra 2018

-      o 15:30 hod. sa v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave uskutoční koncert židovských piesní v podaní Jany Orlickej a Pražského jazzového tria.

 

 

Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníka stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch. Dve reliéfne tabule na plastike znázorňujú podľa autora dvere, ale sú aj náznakom náhrobných kameňov. Na platniach sa premietajú vchádzajúce a vychádzajúce tiene - symboly tých, ktorí sa nevrátili, a tých, pre ktorých sa stal návrat skutočnosťou. Na dlažbe v okolí pamätníka je vyznačený obrys zbúranej neologickej synagógy a jej silueta je znázornená aj na protiľahlej stene.

 

Zdroj: Múzeum židovskej kultúry v Bratislave
 

 << späť
Linky