Film Muž, ktorý luže sa po päťdesiatich rokoch od svojej premiéry exkluzívne premietne v mieste jeho nakrúcania

23.08.2018
Film Muž, ktorý luže sa po päťdesiatich rokoch od svojej premiéry exkluzívne premietne v mieste jeho nakrúcania  Prvý francúzsko-slovenský koprodukčný film Muž, ktorý luže (1968) francúzskeho režiséra Alaina Robbe-Grilleta sa pri príležitosti 50. výročia jeho premiéry premietne v Kaštieli Strážky, kde sa pred polstoročím nakrúcal. Mimoriadnu udalosť organizujú Slovenský filmový ústav a Slovenská národná galéria a uskutoční sa vo štvrtok 23. augusta o 20.00 hod. na nádvorí kaštieľa.

Film Muž, ktorý luže je o konfrontácii pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania, slova a obrazu. Jeho hrdinom je cudzinec, akýsi novodobý barón Prášil, ktorý zavíta do malého slovenského mesta. Podmanivými historkami o hrdinovi miestneho odboja mystifikuje jeho obyvateľov a získava si priazeň a lásku žien. Film sa nakrúcal koncom leta roku 1967 vo viacerých slovenských exteriéroch na Spiši, a to v Strážkach, Kežmarku, Huncovcich, Spišskej Sobote, Belanskej jaskyni i v Tatranských Matliaroch a  Tatranskej Kotline. Premiéra filmu sa konala 23. augusta 1968.

Režisérom filmu je Alain Robbe-Grillet, francúzsky režisér, scenárista a spisovateľ, predstaviteľ tzv. nového románu, ktorý v druhej polovici 60. rokov minulého storočia vo francúzsko-slovenskej koprodukcii nakrútil na Slovensku dva filmy. Prvým bol Muž, ktorý luže (1968) a o dva roky neskôr Eden a potom... (1970). „Iniciátorom spolupráce s Robbe-Grilletom bol vedúci I. tvorivej skupiny Štúdia hraných filmov v Bratislave Albert Marenčin,“ hovorí filmový teoretik a kurátor Filmotéky Kina Lumière Michal Michalovič. Hlavnú mužskú postavu Borisa Varissu vo filme stvárnil významný francúzsky herec Jean-Louis Trintignant, v ženských úlohách sa predstavili Sylvie Bréal a slovenské herečky Zuzana Kocúriková a Sylvia Turbová, vo vedľajšej úlohe lekárničky sa objavila režisérova manželka Catherine. Postavu Jána Robina hral Ivan Mistrík. Kameramanom filmu bol absolvent pražskej FAMU Igor Luther.

Film sa z veľkej časti odohráva v priestoroch vtedy chátrajúceho Kaštieľa Strážky a v okolitých lesoch neďalekých Tatier. Podľa filmovej teoretičky a kunsthistoričky Petry Hanákovej „kulisa filmu, strážsky kaštieľ, je tu skoro ruinou. Vyzerá desivo, no autenticky, podobne ako ulice vysídleného Spiša. Režisér využil tento potenciál Strážok ako čudného, odcudzeného, ,negatívneho‘ priestoru a stvoril z neho atraktívnu filmovú distópiu. (...) Filmové Strážky sú čudným miestom s čudnou, akoby snovou prevádzkou.“ Tento status zodpovedá charakteru filmu a jeho hlavnému hrdinovi, ktorého rozprávanie je plné mystifikácií, rozporov a protikladov. „Nevedno, čo z toho, čo Boris vraví, je pravda, a v konečnom dôsledku na tom ani až tak nezáleží. Zdá sa, akoby sa Boris rodil so svojím rozprávaním, akoby ho práve ono utváralo priamo pred očami diváka. Už nejde o to, oddeliť fikciu od skutočnosti, pravdu od lži, ale nechať sa strhnúť a unášať prúdom rozprávania,“ dopĺňa Michalovič.

Kaštieľ Strážky je národná kultúrna pamiatka v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. Je jedinečným príkladom renesančnej architektúry na Slovensku. Štvrtková projekcia filmu Muž, ktorý luže na jeho nádvorí sa koná pri príležitosti 50. výročia premiéry filmu, 50. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a 55. výročia Slovenského filmového ústavu. Pred projekciou zahrá hudobník Braňo Miko, vstupné na podujatie je dobrovoľné.

 

Viac o filme Muž, ktorý luže:

http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000134-Muz-ktory-luze-hrany-film/

 

Viac o Kaštieli Strážky:

https://www.sng.sk/strazky

 

Slovenský filmový ústav (SFÚ)

SFÚ je jediná štátna organizácia v oblasti audiovízie na Slovensku. Jej hlavné úlohy, činnosti a pôsobnosť definuje Zákon o audiovízii č. 40/2015 Z. z. Súčasťou SFÚ ako pamäťovej a fondovej inštitúcie je špecializovaný filmový archív. Tvoria ho jedinečné filmové a s filmom súvisiace archívne fondy a zbierky, ktoré sú základom audiovizuálneho dedičstva SR. Vybudované má aj moderné digitalizačné pracovisko.

Kontakt: Slovenský filmový ústav, Grösslingová 32, Bratislava, www.sfu.sk.

Predajňa Slovenského filmového ústavu – Klapka.sk

Predajňa Klapka.sk sa orientuje na slovenskú filmovú klasiku a súčasné slovenské audiovizuálne diela na DVD a blu-ray nosičoch. V ponuke má tiež odbornú literatúru z oblasti kinematografie a audiovízie slovenských a českých vydavateľstiev a vybrané diela z produkcie filmových archívov. Ponúka tiež možnosť online predaja a stabilný predajný pult má v priestoroch Kina Lumière.

Kontakt: Klapka.sk, Grösslingová 43, Bratislava, www.klapka.sk.

 

Kino Slovenského filmového ústavu – Kino Lumière

Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prioritne zameriava na súčasnú slovenskú tvorbu, súčasnú európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Uvádza pravidelné vlastné cykly, tiež viaceré prehliadky a festivaly. Ide o prvé kino na Slovensku, ktoré získalo za dramaturgiu Cenu slovenských filmových novinárov a Cenu Europa Cinemas. Má štyri kinosály, vstupné je  od 2,00 do 4,50 €.

Kontakt: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava, www.kino-lumiere.sk


 


 

 

 << späť
Linky