Tábor smrti Sobibor: Dejiny a odkaz

03.09.2018 UKB
Tábor smrti Sobibor: Dejiny a odkazPri príležitosti blížiaceho sa 75.výročia povstania väzňov v nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor, ako aj pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a obetí rasového násilia, sa v utorok 4. 9. 2018 uskutoční v Prednáškovej sále v Univerzitnej knižnici v Bratislave medzinárodná vedecká konferencia Tábor smrti Sobibor: Dejiny a odkaz.

Konferenciu, na ktorej vystúpia poprední odborníci z Izraela, Česka, Poľska, Rakúska, Talianska, a Slovenska organizujú Dokumentačné stredisko holokaustu, Ústredný zväz židovských náboženských obci v Slovenskej republike, Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, v.v.i. a Univerzitná knižnica v Bratislave.

V nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor na území okupovaného Poľska od apríla 1942 do októbra 1944 podľa posledných výsledkov historického výskumu zavraždili asi 170 000 Židov. Tábor Sobibor bol skonštruovaný tak, že každý transport židovských obetí zlikvidovali v plynovej komore do niekoľkých hodín od príchodu.  Na pochovávanie a pálenie tiel, ako aj na triedenie osobných vecí obetí, v tábore väznili asi 600 väzňov. Dňa 14. októbra 1943 sa väzni tábora vzbúrili a po zlikvidovaní niekoľkých príslušníkov SS sa asi trom stovkám väzňov podarilo z tábora prebojovať a utiecť. Konca druhej svetovej vojny sa dožilo asi 50 z nich. Krátko po povstaní väzňov nacisti tábor zlikvidovali.

Na základe výsledkov historického výskumu dnes vieme, že v tábore Sobibor zavraždili asi 24 000-26 000 Židov deportovaných z územia vtedajšieho vojnového slovenského štátu a podľa všetkého je miestom, kde počas holokaustu zahynulo najviac Židov z územia vtedajšieho Slovenska. Pre slovenskú verejnosť je však neznámy.

Medzinárodná vedecká konferencia Tábor smrti Sobibor: Dejiny a odkaz sa koná v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave - v najstaršej a najväčšej vedeckej knižnici na Slovensku, ktorá pravidelne hostí významné vedecké konferencie, či okrúhle stoly na rôzne témy a je centrom vzdelávania sa.

Konferencia sa uskutoční v Prednáškovej sále UKB – vstup je z Ventúrskej 11.

 

 

 

 << späť
Linky