Prestížny festival Zlatá Praha uvádza dokument nakrútený aj v Lisztovej záhrade UKB

19.09.2018
Prestížny festival Zlatá Praha uvádza dokument nakrútený aj v Lisztovej záhrade UKBVo štvrtok 20. 9. 2018 o 12:10 v Národnom divadle v Prahe sa v rámci 55. ročníka Medzinárodného televízneho festivalu Zlatá Praha uskutoční premiéra televízneho dokumentu Hudba je největší dar o najvýznamnejšej súčasnej českej hudobnej skladateľke Sylvii Bodorovej. Režisérkou snímky je Blažena Hončarivová. Časť filmu tvorcovia nakrútili aj v priestoroch čarovnej Lisztovej záhrady v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Filmový štáb s hlavnou protagonistkou – skladateľkou Sylviou Bodorovou nakrúcal v Lisztovej záhrade Univerzitnej knižnice v Bratislave ešte v októbri minulého roka. Skladateľka sa tak po rokoch vrátila na miesta, kde počas štúdia na bratislavskom konzervatóriu strávila množstvo času. V Lisztovom pavilóne v záhrade totiž v minulom storočí sídlil hudobný kabinet, ktorý pravidelne navštevovala. Sama skladateľka priznala, že počas celého nakrúcania cítila silné dojatie zo spomienok na študentské obdobie strávené v Bratislave. Netajila sa ani nadšením zo súčasnej podoby Lisztovej záhrady.

Dokument Hudba je největší dar režisérky Blaženy Hončarivovej uvádza vo svojom programe 55. Medzinárodný televízny festival Zlatá Praha. Snímku premietne v premiére za osobnej účasti tvorcov aj skladateľky.

Film o najhranejšej českej skladateľke doma i vo svete, nakrútený aj v krásnych priestoroch Lisztovej záhrady UKB, v dohľadnej dobe odvysiela aj v Česká televízia.

Medzinárodný televízny festival Zlatá Praha je jeden z najstarších, najtradičnejších a najprestížnejších európskych umeleckých festivalov. Jeho usporiadateľom je Česká televízia. Koná sa pravidelne už od roku 1964. Poslaním festivalu je prostredníctvom súťaže, odborných stretnutí, projekcií a videotéky umožniť viac spoznať televízne hudobné, tanečné a divadelné programy a filmy z celého sveta. Festival zároveň podporuje medzinárodnú výmenu programov, je miestom stretnutia tvorcov, vysielateľov aj distribútorov a iniciátorom spolupráce medzi nimi. Podmienkou prezentácie televíznych programov a filmov v medzinárodnej súťaži a programe festivalu je umelecká úroveň snímok.

55. ročník Medzinárodného televízneho festivalu Zlatá Praha sa koná v termíne 19. ̶ 22. septembra 2018.

Sylvie Bodorová je významná česká hudobná skladateľka, ktorá študovala v Bratislave (konzervatórium), v Brne (JAMU) a v Prahe (HAMU). S novodobými technikami sa dôkladne zoznámila na stáži v Siene (Franco Donatoni), Poľsku a Amsterdame (Ton de Leeuw). V deväťdesiatych rokoch pôsobila pedagogicky ako „visiting professor“ na univerzite v Cincinnati a na ďalších miestach v USA. Patrí k najvyhľadávanejším a najhranejším českým autorom, jej skladby sa presadili v zahraničí a v podaní významných interpretov a orchestrov (Thomas Hampson, Gabriela Beňačková, Soňa Červená, Štefan Margita, Ivan Kusnjer, Elmira Darvarova, Wiener Virtuosen, Izraelská filharmónia a i.) reprezentujú súčasnú českú hudobnú kultúru na významných pódiách a festivaloch.

Sylvie Bodorová je spolužiačkou významných slovenských skladateľov – Vladimíra Godára, Martina Burlasa, má profesijné i osobné vzťahy so slovenskými hudobnými osobnosťami, napr. Dr. Ľubou Ballovou a prof. Ladislavom Burlasom.

 << späť
Linky