Ľ. Laššáková: Benka je ikona našej histórie a kultúry s obrovským záberom

19.09.2018
Ľ. Laššáková: Benka je ikona našej histórie a kultúry s obrovským záberomBenka je ikona našej histórie a kultúry. Možno málo ľudí vie, aký mal obrovský záber, aká to bola skromná osobnosť a čo všetko sa v jeho tvorbe ukrýva. Stačí navštíviť jeho dom v Martine s množstvom rôznych umeleckých predmetov, kde na vás dýchne duch tejto osobnosti. Tento dom bude koncom budúceho roka rekonštruovaný vďaka finančnej podpore nášho ministerstva.

 

Chronologický výber z maliarskej tvorby jedného z popredných výtvarníkov Slovenska 20. storočia predstaví verejnosti od piatka 21. septembra výstava Martin Benka v priestoroch Slovenského národného múzea (SNM) na Bratislavskom hrade. Až do decembra budúceho roka sa návštevníci 3. poschodia hradu zoznámia nielen s umeleckou tvorbou M. Benku, ale nazrú aj do jeho súkromia. Chýbať tak nebudú ani osobné predmety a taktiež ukážky jeho práce a záujmov, napríklad aj o architektúru či o hudbu. 

Reprezentatívnu výstavu o živote a diele Martina Benku pripravili dve múzeá Slovenského národného múzea (SNM). Expozícia je pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia a pre verejnosť bude sprístupnená od 21. septembra do 31. decembra 2019.

"Benka je ikona našej histórie a kultúry. Možno málo ľudí vie, aký mal obrovský záber, aká to bola skromná osobnosť a čo všetko sa v jeho tvorbe ukrýva. Stačí navštíviť jeho dom v Martine s množstvom rôznych umeleckých predmetov, kde na vás dýchne duch tejto osobnosti. Tento dom bude koncom budúceho roka rekonštruovaný vďaka finančnej podpore nášho ministerstva," uviedla na tlačovej konferencii pre TASR ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá prevzala záštitu nad výstavou.

 

Ministerka kultúry si pozrela pred tlačovou konforenciu posledné prípravné práce.


Podľa generálneho riaditeľa SNM Branislava Panisa v roku osláv storočnice Československa je toto ďalšia aktivita v sérii ich podujatí. "Časť jeho diel a pozostalosti máme v našej správe. Benka je osobnosťou 20. storočia a zaslúži si takúto veľkú prezentáciu," zdôvodnil Panis výstavu, ktorú s Historickým múzeom pripravilo Múzeum Martina Benku v Martine.


V marci 1960 daroval Benka podstatnú časť svojej zbierky, okolo 5200 výtvarných diel, korešpondenciu a knižnicu československému štátu. Tá sa následne dostala do správy SNM. V testamente odkázal štátu aj zvyšok svojej pozostalosti, okrem umeleckých artefaktov i zariadenie svojho domu s ateliérom v Martine.

 << späť
Linky