SAN na rokovaní s ministerkou kultúry: Novela zákona by mala jasne a čitateľne zadefinovať postavenie novinára

20.09.2018
 SAN na rokovaní s ministerkou kultúry: Novela zákona by mala jasne a čitateľne zadefinovať postavenie novinára"Spoločenský status novinárov a ich právna ochrana by mali byť v zákone jasne a čitateľne stanovené. SAN v minulosti na túto tému viackrát poukázal, dokonca sme aj predložili paragrafové znenie novely zákona," pripomenul predseda asociácie Štefan Dlugolinský. Tlmočil ďalej názor SAN, že pri diskusii o tejto téme a konkrétnej implementácii do novely zákona by mali rozhodovať výlučne zástupcovia novinárskej obce.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková prijala predsedu Slovenskej asociácie novinárov (SAN)Štefana Dlugolinského, s ktorým prediskutovala pozície SAN - druhej najsilnejšej organizácie novinárov na Slovensku k pripravovanej úprave právnej ochrany novinárov.

Spoločenský status novinárov a ich právna ochrana by mali byť v zákone jasne a čitateľne stanovené. V diskusii sa v tejto súvislosti dotkli i novelizácie tlačového zákona. "SAN v minulosti na túto tému viackrát poukázal, dokonca sme aj predložili paragrafové znenie novely zákona," pripomenul predseda asociácie Štefan Dlugolinský. Tlmočil ďalej názor, že ".. v súčasnej dobe SAN vidí ústretovosť ministerstva i samotnej pani ministerky Laššákovej na korekciu zákona a to tak, aby postavenie novinára bolo jasné a čitateľné." V pracovnej diskusii o tejto téme a konkrétnej implementácii do novely zákona  "by mali rozhodovať výlučne zástupcovia novinárskej obce," dodal. 

Predseda SAN pripomenul aj to, že je "neprípustné, aby v demokratickom systéme boli aj naďalej vytesňovaní tí novinári, ktorí sa hlásia ku vzniku slovenskej štátnosti a boli na jej začiatku." Dočasná pracovná skupina,ktorá úpravu právnej ochrany novinárov a ich zdroja pripravuje, bude rokovať v októbri t.r..

 << späť
Linky