Dni slovenského filmu v Moskve predstavia súčasnú kinematografiu

28.09.2018
Dni slovenského filmu v Moskve predstavia  súčasnú kinematografiu Slovenskú kinematografiu z obdobia posledných troch rokov predstaví na prehliadke Dni slovenského filmu v Moskve sedem filmov. Kolekciu tvoria diela overené v domácich kinách i na medzinárodných filmových festivaloch. Podujatie sa začne vo štvrtok 27. septembra a potrvá do 3. októbra 2018.

Dni slovenského filmu slávnostne otvorí film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka o ľudskej malosti a pokrivenom charaktere. Príbeh učiteľky základnej školy v podaní Zuzany Mauréry, ocenenej Krištáľovým glóbusom za najlepší ženský herecký výkon na MFF Karlove Vary i cenou Slnko v sieti, je inšpirovaný skutočnou postavou a v zobrazení ľudskej povahy je stále aktuálny. Film úspešne precestoval už celý svet a pred moskovským publikom ho osobne uvedie producentka Ľubica Orechovská.

Počas ďalších dní diváci uvidia film Čiara (2018) z prostredia organizovaného zločinu na slovensko-ukrajinskom pohraničí režiséra Petra Bebjaka, ktorý na tohtoročnom udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti získal šesť sošiek vrátane tej pre najlepší film. Zároveň rezonoval aj u divákov a bol uvedený na desiatkach zahraničných filmových festivaloch. Na podujatí sa premietne aj Bebjakov film Čistič (2015), urbánna dráma o mladom mužovi, tajne pozorujúcom životy druhých ľudí. Ruskí diváci budú mať príležitosť vidieť tiež film Ivety Grófovej Piata loď (2017) o dôležitosti rodiny a domova, ocenený už počas svojej svetovej premiéry na vlaňajšom ročníku Berlinale, kde od detskej poroty získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Do programu je zaradený i hudobno-tanečný film Backstage (2018) režisérky Andrey Sedláčkovej, ktorej hrdinovia chcú dobyť svet prostredníctvom tanečnej súťaže, tragikomická roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o dôležitosti priateľstva i morálnych hodnotách a dráma Eva Nová (2015) od Marka Škopa o starnúcej herečke, ktorá po rokoch hľadá cestu k svojmu „zabudnutému“ synovi.

Podujatie je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Prehliadku Dni slovenského filmu v Moskve organizujú na základe bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou Slovenský filmový ústav (SFÚ) z poverenia MK SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a NOY Film Company, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Ruskej federácii a Slovenským inštitútom v Moskve.

 << späť
Linky