Zoznámte sa s devínskymi Chorvátmi a dejinami Devínskej Novej Vsi

01.10.2018 Slovenské národné múzeum
Zoznámte sa s devínskymi Chorvátmi  a dejinami Devínskej Novej VsiDňa 2. októbra 2018 o 17.00 h SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves slávnostne otvorí novú výstavu s názvom Slovenskí Chorváti – Chorváti v Devínskej Novej Vsi.

 

 

Výstava približuje život Chorvátov v tejto lokalite od príchodu na naše územie v 16. storočí, ich kultúru, jazyk, zvyky, tradície, náboženský a pracovný život. Múzeum zo svojho fondu sprístupní verejnosti predmety dokumentujúce každodenný život devínskych Chorvátov, ktorí boli vyhnaní zo svojej vlasti a pre ktorých sa stalo Slovensko útočiskom a postupne aj ich druhým domovom. Zároveň si však po stáročia až do dnes chránia a uchovávajú prvky charakterizujúce ich domovinu.

Návštevníci výstavy sa okrem iného dozvedia, ako to tu vyzeralo dávno pred Devínskou a prostredníctvom historických fotografií zistia, ako sa počas histórie menila podoba samotnej obce.

Výstava bude pre verejnosť otvorená od 3. októbra do 4. novembra 2018, v priestoroch SNM-Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici 68 v Devínskej Novej Vsi.

 

Viac info:

Mgr. Petra Rýchliková

Petra.rychlikova@snm.sk; tel.: +421 2 204 931 01

www.snm-mkchs.sk

 

 << späť
Linky