Pracovný program ministerky kultúry SR v Prahe

02.10.2018 MK SR
Pracovný program ministerky kultúry SR v PrahePrvé kroky ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej počas pracovnej cesty do susedných Čiech viedli 30. septembra do Slovenského inštitútu v Prahe. V galérií Slovenského inštitútu sa zúčastnila vernisáže výstavy Tajomný svet ilustrácií. Následne pokračovala do Národního muzea v Prahe, kde 28. októbra bude zahájená výstavu k 100. výročiu vzniku Československej republiky – Česko-slovenskú / Slovensko-českú výstavu. Na ďalší deň, pred slávnostným odovzdávaním ceny na podujatí Pocta československé architektuře a stavitelství sa ministerky kultúry SR pozrela na detskú výstavu „100 let hravé architektury".

 

Galérie Slovenského inštitútu v Prahe

Na úvod pracovnej návštevy prijala ministerka kultúry Ľubica Laššáková pozvanie na vernisáž výstavy Tajomný svet ilustrácií. V sprievode veľvyslanca Slovenskej republiky v ČR Petra Weissa a riaditeľa Slovenského inštitútu v Prahe Vladimíra Valoviča mala ministerka kultúry SR česť zhliadnuť medzi prvými významné diela troch slovenských ilustrátorov: Kataríny Ilkovičovej, Martiny Matlovičovej a Matúša Maťatka. Výstava potrvá do 25. októbra v priestoroch galérie Slovenského inštitútu v Prahe.

     

 

Národní muzeum v Prahe

S veľvyslancom Slovenskej republiky v ČR Petrom Weissom sa ministerka kultúry SR presunula na obhliadku Národního muzea v Prahe. V súčasnosti múzeum ukončuje rozsiahlu rekonštrukciu historických priestorov, ktorými ministerku Ľ. Laššákovú previedol jeho generálny riaditeľ Michal Lukeš. Počas prehliadky nazrela aj do zákulisia - rokovacej sály, kde sa pred 25 rokmi rozhodlo o rozdelení federácie. Neobišla ani prírodovedeckú expozíciu a expozíciu o živote Keltov.

V rámci expozície na Bratislavskom hrade bola možnosť navštíviť jedinečnú výstavu k 100. výročiu vzniku Československej republiky – Česko-slovenskú / Slovensko-českú výstavu. Táto výstava je spoločným projektom Národního muzea v Prahe a Slovenského národného múzea v Bratislave. „Nesmierne ma teší, že spoločný projekt Česka a Slovenska, ktorý sa na začiatku javil ako nereálny, momentálne opäť otvorí svoje brány pre verejnosť a to v susedných Čechách." Slávnostné zahájenie sa uskutoční 27. októbra v zrekonštruovaných priestoroch historickej budovy Národního muzea v Prahe.

      

                              VIDEO: https://youtu.be/C4AwE3XpJlk

 

100 let hravé architektury

Slévárna Pražského hradu už šiesty rok vystavuje exponáty žiakov prvého stupňa. Výstava každý rok vyhlasuje novú tému. Na počesť osláv výročia založenia Československej republiky sa aktuálny ročník niesol v tomto duchu a deti sa popasovali s témou sto rokov staviteľstva. Expozícia „100 let hravé architektury“ bola jednou zo zastávok ministerky kultúry Ľ. Laššákovej, ktorá na výstave stretla aj deti zo Základnej s materskou školou Voderady.

      

 

Pocta československé architektuře a stavitelství

Na záver zahraničnej pracovnej cesty ministerka kultúry SR udelila v Španielskej sále Pražského hradu cenu slovenským architektom za celoživotný prínos architektúre a staviteľstvu – cenu Jože Plečnika. Cena Jože Plečnika, nesie meno slovinského architekta, ktorého Česi považujú za svojho hradného staviteľa, nakoľko po I. svetovej vojne dostal objednávku na obnovu Pražského hradu a celkovo tak ovplyvnil podobu hlavného mesta Praha. Na jedinečnom podujatí sa zišlo 778 architektov zo Slovenska a Česka.

     

                           VIDEO: https://youtu.be/jLYGwZF9PJo

 << späť
Linky