Gaštanové slávnosti na hrade Modrý Kameň

05.10.2018 Slovenské národné múzeum
Gaštanové slávnosti na hrade Modrý KameňMesto Modrý Kameň a Slovenské národné múzeum-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek pozývajú 6. októbra 2018 od 10.00 h na hrad Modrý Kameň na tradičné podujatie Gaštanové slávnosti 2018.

 

Pýchou mestečka Modrý Kameň je jedna z najväčších gaštaníc v krajine. Zásluhu na jej vzniku majú pravdepodobne Turci, ktorí tu v 16. storočí, po dobytí modrokamenského hradu vysadili prvé gaštany. Gaštanové stromy možno nájsť aj v priľahlých obciach a táto pochutina, upravená na rôzne spôsoby má v regióne dlhorčnú tradíciu.

XVIII. ročník známeho podujatia začne v sobotu 6. októbra o 10.00 h ďakovnou sv. omšou za všetky plody a dary jesennej prírody v hradnej kaplnke Svätej Anny. Pre milovníkov dobrého jedla a pitia je pripravená ochutnávka gastanových a iných špecialít, predaj sadeníc gaštana jedlého či priamo surových a pečených gaštanov. Rovnako aj zaujímavý program – výstavy a súťaže na gaštanovú tému, sprevádzané vystúpením dychovej hudby Hradčianka, ľudovej hudby A. Sládkoviča z Krupiny, pre deti známej dvojice Paci Pac, slovenských spevákov Mira Švábu a Juraja Hnilicu. Zúčastní sa aj sympatické trio Sestry Sihelské z Poltára, známe z populárnej relevíznej šou Zem spieva. Na záver vystúpi klaviristka, gitaristka, skladateľka a textárka, obľúbená Katarína Knechtová. Šermiari Vir Fortis predvedú lukostreľbu a ukážku dobového tábora. Nebudú chýbať Sokoliari a RC modely áut, trial
5. Kolo MSR 2018. Najmenší sa odvezú na šlapacích kárach Berg a kolotočoch. Zaujímavú tematickú výstavu s názvom Jeseň v gaštanovom meste pre všetkých pripravili deti zo ZŠ
a MŠ v Modrom Kameni.

Expozície múzea na hrade a výstava insitnej maliarky Anny Kotvášovej z Padiny budú otvorené počas celého dňa(vstupné základné 4 €, zľavnené 2 €). Rodiny s deťmi sú tu vítané na jesenných tvorivých dielňach a interaktívnej výstave Dotkni sa stredoveku. Najmenších poteší Hračkovisko v múzeu.

 << späť
Linky