Americký cisár je najlepšou inscenáciou sezóny

10.10.2018 Divadelný ústav Bratislava
Americký cisár je najlepšou inscenáciou sezónyInscenácia Americký cisár, ktorú pripravilo Štúdio 12 v spolupráci s Divadlom Pôtoň, získala DOSKU 2018 za najlepšiu inscenáciu sezóny. Predlohou pre koprodukčný projekt je reportážna kniha Martina Pollacka Americký cisár. Masový útek z Haliče. (KAISER VON AMERIKA. Die große Flucht aus Galizien).

 

Scénická kompozícia vychádza z reportážnej knihy Americký cisár, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.

 

Americký cisár
Dramatizácia: Michal Ditte
Preklad:
Michal Hvorecký
Réžia:
Iveta Ditte Jurčová 
Dramaturgia:
Marek Godovič
Výtvarný koncept:
Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková
Realizácia výtvarného konceptu:
Katarína Caková
Pohybová spolupráca:
Mária Danadová
Hudba:
Ivana Mer & Cristian Estrella
Digital media:
Erik Bartoš
Účinkujú:
Eva Moresová, Mária Danadová, Ľubomír Bukový, Matúš Kvietik, Filip Jekkel
Najbližšie reprízy inscenácie Americký cisár sa uskutočnia 7. a 8. novembra, 5. a 6. decembra 2018.

 

Ceny DOSKY udeľuje Asociácia súčasného divadla. Víťazi si so sebou odnášajú drevenú dosku s postriebreným štítkom, ktorú navrhol scénograf Aleš Votava, za realizáciu cien je zodpovedný akademický sochár Tomáš Lupták. Spoluorganizátormi projektu sú aj RTVS, AICT a agentúra House of Comms. Ceny DOSKY sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov.

 

 

 

 << späť
Linky