Keď sa zima opýta

12.10.2018 Slovenské národné múzeum
Keď sa zima opýtaZoznámte sa s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň. Predposlednú programovú nedeľu v Slovenskom národnom múzeu v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Keď sa zima opýta, už 14. októbra 2018 od 10.00 do 16.00 hodiny.

 

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou dedinského človeka.

V areáli vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov, jabĺk a z nich pripravených dobových špecialít, ktoré si v pahrebe sami môžete pripraviť aj sami. Ochutnáte napríklad „zemnačne osušky" alebo zemiakovú babu. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v múzejných záhradkách.

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa. Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti vyskúšajú plstenie ovčej vlny, vyrobia zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.

Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. budú hrať Dlhopoľskí heligonkári.

O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

 

 << späť
Linky