Unikát na Bratislavskom hrade „Zlatý vek Peterhofu"

18.10.2018
Unikát na Bratislavskom hrade „Zlatý vek PeterhofuVýstava Zlatý vek Peterhofu premenila Bratislavský hrad do konca marca 2019 na ruský cársky dvor Peterhof. Expozícia ponúka možnosť vidieť unikátnu a v strednej Európe prvú výstavu mimoriadne cenných artefaktov ruských panovníkov 18. storočia. Niektoré artefakty neopustili brány Štátneho múzea Peterhofu.

 

 

 

     

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková spoluotvorila s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Ruskej federácie v SR Alexey Leonidovič Fedotovom v priestoroch Bratislavského hradu mimoriadne vzácnu výstavu s názvom „Zlatý vek Peterhofu".

 

V priestoroch Bratislavského hradu dnes slávnostne spoluotvorila ministerka kultúry SR mimoriadne vzácnu a ojedinelú výstavu cenných exponátov ruských panovníkov 18. storočia pod názvom „Zlatý vek Peterhofu". „Som skutočne nesmierne rada, že úzka spolupráca Slovenského národného múzea a Štátneho múzea Peterhof, ktoré slávi svoju storočnicu, prináša tento úspešný projekt," uviedla Ľubica Laššáková na úvod otvorenia výstavy.

 

Výstava približuje širokej verejnosti pýchu ruského umenia, známu z cisárskeho dvora v Peterhofe, nazývaného aj ruským Versailles. Zachytáva storočné obdobie života ruského impéria, plné štýlovej rozmanitosti. Odkryté sú exponáty zbierok od Petra I. cez Annu I., Alžbetu I. až po Katarínu II. Veľkú, ktorí patria k najvýraznejším predstaviteľom dynastie Romanovcov. Vystavované artefakty sú v celosvetovom meradle vysoko obdivované priamo v peterhofských palácoch a ich krása ohromuje dodnes. Unikát medzi vystavenými predmetmi  -  cisársky trón bol doteraz, okrem Slovenska vystavený mimo územia Ruskej federácie iba jediný raz v histórii, v USA. Expozícia umeleckých predmetov ponúka pohľad na Petra I. Veľkého, ktorého história označuje za modernizátora Ruska v politickom, ekonomickom, ale aj v kultúrnom zmysle. Návštevníci okrem uvedeného môžu zhliadnuť aj osobné predmety Kataríny II.

          

„Rusko, ako európska veľmoc, zasahovalo v neskorších obdobiach aj do osudov slovenských dejín. Je pre nás preto veľmi dôležité jeho históriu a oceniť jeho umenie. Takúto možnosť ponúka práve táto ojedinelá výstava v priestoroch," zhodnotila ministerka kultúry na záver slávnostného otvorenia výstavy, ktorá bude v priestoroch Bratislavského hradu návštevníkom prístupná od 19.10.2018 do 31.03.2019.

 

FOTOGALÉRIA

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=6xAkM1tPZyw

 << späť
Linky