Projekcia filmu Rumble v cykle Music & Film v Kine Lumière bude skúška ohňom

19.10.2018 Slovenský filmový ústav
Projekcia filmu Rumble v cykle Music & Film  v Kine Lumière bude skúška ohňomNa najbližšej projekcii v cykle Music & Film v Kine Lumière sa premietne kanadský hudobný dokument Rumble (2017), ktorý mapuje storočný vplyv amerických Indiánov na populárnu hudbu. Prostredníctvom ukážok a rozhovorov približuje desať rôznych hudobných ikon indiánskeho pôvodu. Projekcia je naplánovaná na pondelok 22. októbra 2018 o 20.30 hod. a tradične bude spojená s lektorským úvodom dramaturga cyklu Mira Ulmana.

 

"Cyklus Music &Film v Kine Lumière nedávno oslávil už piate výročie a teší sa priazni divákov. Napriek tomu si myslím, že projekcia filmu Rumblebude skúška ohňom," hovorí v súvislosti s uvedením snímky Ulman.„Ešte nikdy sme nehrali film, ktorý by nemal v názve známeho interpreta či už všeobecne, v istej komunite či vekovej kategórii, alebo by nebol u divákov v širšom povedomí, ako napríklad Žltá ponorka, Woodstockči naposledy Imagine, keď sme museli pridávať dve projekcie. Rumble je u nás prakticky neznámy a ak napriek tomu priláka do kina dostatok divákov, bude to pre nás signál, že dramaturgia cyklu má u ľudí dôveru."

Hudobný dokument o amerických domorodých hudobných velikánoch Rumble spracováva doteraz nezmapovanú tému. Presvedčivým a pútavým spôsobom osvetľuje takmer storočný vplyv Indiánov na populárnu hudbu. Ulman hovorí, že „americká populárna hudba a história samotného rokenrolu by určite nebola rovnaká bez ich prispenia. Film skúma konkrétne desať rôznych hudobných ikon indiánskeho pôvodu. Od predstaviteľa delta blues Charleyho Pattona, cez legendu elektrickej gitary Jimiho Hendrixa – ktorý mal pôvod Čerokí –, až po žijúcu legendu Robbieho Robertsona, ktorého predkovia patria ku kmeňu Mohawkov." Film je zaujímavý nielen obsahom, ale aj formou spracovania, za svoje majstrovské rozprávanie v roku 2017 získal Zvláštnu cenu poroty na prestížnom filmovom festivale Sundance, kde bol uvedený vo svetovej premiére. V Kine Lumière sa uskutoční jeho jediná projekcia na Slovensku.

Film režírovala Catherine Bainbridge, spolurežisérom, spoluscenáristom a kameramanom bol Alfonso Maiorana, pre ktorého je film režijným debutom. „Úplne pri zrode filmu stál gitarista Stevie Salas, ktorý hral s takými hviezdami, ako sú George Clinton, Rod Stewart, Mick Jagger, Aerosmith, The Rolling Stones a mnoho ďalších. Sám je Indián a z vlastného záujmu si urobil výskum a prekvapilo ho, koľko je medzi hudobníkmi Indiánov a nikto o tom nevie," vysvetľuje Ulman. „Neskôr sa Salas zoznámil s Christinou Fon, viceprezidentkou a vedúcou výroby spoločnosti Rezolution Pictures, ktorá sa venuje Indiánom už vyše dvadsať rokov, a rozhodli sa nakrútiť dokument." Názov Rumble dostal film podľa hitu Linka Wraya z roku 1958. „Podľa inštrumentálky, ktorú ako jednu z mála piesní bez slov zakázali vysielať v rozhlase z obáv, že by mohla vyvolať násilie medzi mladými gangmi. Ide o prvú skladbu, v ktorej boli pri hre na elektrickú gitaru použité techniky ako skreslenie a spätná väzba, no i kvintový akord. Táto skladba navždy zmenila život Iggyho Popa, ovplyvnila Erica Claptona, Jimmyho Pagea, Peta Townshenda a mnohých ďalších gitaristov."

Nakrúcanie filmu trvalo štyri roky. Pre Stevieho Salasa bolo najväčším úspechom, že sa do filmu podarilo dostať Iggyho Popa, ale účinkujú v ňom aj Martin Scorsese, Quincy Jones, Tony Bennett, Steven Tyler z Aerosmith či Slash Guns ‘N’ Roses a mnohí ďalší, aj menej známi hudobníci. Podľa Salesa sú muzikanti z filmuRumble „pre obyčajných ľudí neznámi, ale pre ich kolegov z branže sú to ikony. Napríklad taký Jesse Ed Davis. Hral s Johnom Lennonom, Georgeom Harrisonom, Ericom Claptonom, s Faces a takmer nikto nepozná jeho meno. Pre muzikantov je legendou. Ale mal by byť legendou pre všetkých, ktorí majú radi hudbu."

 

x x x

 

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmuRumble (2017) si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 7 €/6 € na  http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-270677 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

 

Trailer filmu Rumble:

https://www.youtube.com/watch?v=hovJUoyxulc

FB event a profil cyklu Music & Film:

https://sk-sk.facebook.com/events/2014880858568196/

 

Viac informácií a program Kina Lumière:

http://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:

https://www.facebook.com/kinolumiere/

 << späť
Linky