Odkaz tvorby Ingmara Bergmana si na seminári pripomenú viaceré slovenské osobnosti

23.10.2018 Slovenský filmový ústav
Odkaz tvorby Ingmara Bergmana si na seminári pripomenú viaceré slovenské osobnostiV dňoch od 23. do 25. októbra 2018 sa v priestoroch bratislavského Kina Lumière uskutoční medziodborový seminár o divadle a filme na tému Bergman a jeho odkaz. Cyklus zaujímavých prednášok, diskusií a premietaní sa koná pri príležitosti tohtoročného 100. výročia narodenia svetoznámeho švédskeho režiséra a jeho hlavným hosťom bude filmový historik Jan Holmberg, riaditeľ Nadácie Ingmara Bergmana v Stockholme. Vstup na podujatie je voľný.

 

„Ingmar Bergman bol umelcom, ktorého tvorba sa prejavila v oblasti filmu, divadla aj literatúry a zároveň všetky z nich presahovala," vysvetľuje tému seminára Marta Maťová, prezidentka Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení (KADU). „Jeho dielo veľmi vďačne zapadá do konceptu Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, ktorý sa o umenia zaujíma najmä v ich prienikoch a vzájomnej interakcii. Tento rok sa nám podarilo pripraviť výnimočný program. Veríme, že ním prispejeme k hlbšiemu porozumeniu divadelného, filmového a literárneho umenia, ako aj k prehĺbeniu verejnej diskusie o ňom."

Hlavným hosťom podujatia bude filmový historikJan Holmberg, generálny riaditeľ Nadácie Ingmara Bergmana v Stockholme, hlavný kurátor jej archívov a zároveň pedagóg Štokholmskej univerzity. Osobne uvedie otvárací film seminára Lesné jahody (1957), Bergmanovu úvahu o introspektíve, retrospektíve a snoch. Hlavným hrdinom filmu je sedemdesiatročný profesor Borg, ktorý má na záver svojej kariéry prebrať čestný jubilejný doktorát. Spolu s tehotnou manželkou svojho syna sa rozhodne cestovať autom naprieč Švédskom a počas cesty zbiera stopárov a prehodnocuje svoj život. Ide o druhý najobľúbenejší film Stanleyho Kubricka a štvrtý najobľúbenejší film Andreja Tarkovského. Holmberg tiežodprednáša úvodný master class s dôrazom na stále živý odkaz Ingmara Bergmana, v ktorom sa jeho dielo neustále prehodnocuje a na druhej strane sa stáva jedným z najviac inscenovaných dramatikov v Európe.

Počas seminára sa premietne aj Bergmanova posledná celovečerná snímka Fanny a Alexander (1982), rozsiahla rodinná sága rozprávaná očami desaťročného Alexandra, akási tvorcova autobiografia, ktorá získala Césara i Zlatý Glóbus za najlepší zahraničný film i Cenu FIPRESCI na MFF Benátky. Projekcia bude spojená s prednáškou dramaturgičky a scenáristky Zuzany Gindl-Tatárovej, odbornej garantky KADU. Na podujatí budú uvedené aj filmy Siedma pečať (1957), najznámejšie a najpopulárnejšie Bergmanovo dielo a zároveň prvý film, v ktorom sa explicitne venuje hľadaniu Boha, a Persona (1966), nakrútená krátko po tom, čo Bergman prekonal vážnu chorobu, počas ktorej sa ocitol na hranici života a smrti, čo sa odzrkadlilo aj na výslednom filme.

Účastníci seminára uvidia aj audiovizuálny záznam Bergmanovej „shakespearovskej" divadelnej inscenácie Zimná rozprávka (1994), ktorú režíroval na konci svojej kariéry a spomínal na ňu ako na jednu zo svojich najšťastnejších a najzmysluplnejších divadelných prác. Premietne sa tiež dokumentárny film Ingmar Bergman okom choreografa (2016) v réžii Frederika Stattina, na ktorom sa podieľalaj režisérov syn Ingmar Bergman mladší. Táto pútavá kombinácia súčasného tanca, biografického obrazu a hudby získala Zvláštne uznanie za mimoriadny umelecký počin na medzinárodnom televíznom festivale Zlatá Praha 2017.

Témou panelovej diskusie bude inscenačná tradícia Bergmanových hier na slovenských a českých javiskách a zúčastnia sa jejdivadelný herec a režisér Martin Huba, divadelní režiséri Marián Amsler, Tomáš Procházka i nordista, germanista a pedagóg Milan Žitný. Interaktívnu prednášku Ingmar Bergman: tvorba ako forma autopsychoterapie budú viesť poprední slovenskí psychiatri Jozef Hašto a Peter Breier, prednášku na tému Kríza človeka 20. storočia a filmová odpoveď Ingmara Bergmana s dôrazom na religiozitu v režisérovej tvorbe bude mať literárny vedec a spisovateľ Július Vanovič. Sprievodným podujatím seminára je uvedenie divadelnej hry študentov herectva pražskej DAMU Leto s Monikou v Štúdiu 12 Divadelného ústavu v Bratislave, vychádzajúcej zo scenára k rovnomennému Bergmanovmu filmu z roku 1953 a z novely švédskeho spisovateľa Pera Andersa Fogelströma.

Medziodborový seminár už po piatykrát organizuje Kabinet audiovizuálnych divadelných umení (KADU) v spolupráci so Slovenským filmový ústavom, Film Europe, s.r.o. a s Filmovou a televíznou fakultou VŠMU v Bratislave. Vstup na podujatie je voľný. Z kapacitných dôvodov je nevyhnutná akreditácia na internetovej stránke: http://www.kadu.sk/#accreditation.

Program a viac informácií nájdete na: www.kadu.sk.

 << späť
Linky