Československé "Súznenie" vo výtvarnom umení predstaví nová výstava

14.11.2018 MK SR
Československé Na pôde Ministerstva kultúry SR bola slávnostne otvorená jedinečná výstavu „Súznenie" venovanú 100. výročiu vzniku Československa, ktorá mapuje tvorbu českého grafika Oldřicha Kulhánka a slovenského sochára Petra Nižňanského.

 

 

Pri tejto príležitosti sa 12. novembra konala vernisáž v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR.  Podstata a najsilnejší motív, ktorá spája tvorbu Oldřicha Kulhánka a Petra Nižňanského, je veľká a večná téma ľudí a človečiny," zhodnotil Bohumir Bachratý, umelecký historik a kurátor výstavy.

Akademický sochár Peter Nižňanský (1956) prišiel svoje diela predstaviť osobne. Rodák z Dunajskej Stredy, ktorý už dlhé roky žije a tvorí v Prahe, sa v súčasnosti venuje sa najmä figuratívnej sochárskej tvorbe, čo dokumentujú aj vystavené exponáty. Majstrovsky modelované plastiky realizuje prevažne v cíne alebo bronze. „Som naozaj veľmi rád, že sme mohli túto výstavu priniesť aj do Bratislavy."

Oldřich Kulhánek (1940 - 2013) sa zaraďuje k popredným českým grafikom a kresliarom posledného polstoročia. Okrem toho, že ilustroval množstvo významných literárnych diel je autorom súčasných českých bankoviek. Návštevníkov poctila svojou prítomnosťou aj manželka autora, Jana Kulhánková. „Som nesmierne šťastná, že v týchto krásnych priestoroch môžem vystavovať dielo svojho manžela."

Výstava spájajúca dvoch svetových umelcov dokumentuje československú vzájomnosť. „Dve výrazné osobnosti, česká a slovenská individualita v súznení vytvárajú vitráž, ktorá tvorí obraz chrámového okna československého a európskeho kumštu. Odzrkadluje naše predstavy a túžby spolupodieľať sa na hodnotách, ktoré svojou úrovňou pretrvávajú veky," napísal o výstave jej producent Ivan Matulík.

Na vernisáži sa zúčastnilo viacero vzácnych hostí. Nadšencov výtvarného umenia privítal Jozef Švolík, generálny riaditeľ sekcia umenia a štátneho jazyka Ministerstva kultúry SR, ktoré poskytlo priestory pre výstavu. Hosťom sa prihovoril aj Pavel Sladký chargé d'affaires Veľvyslanectva ČR na Slovensku.  

Výstavu „Súznenie" organizuje Ministerstvo kultúry SR a občianske združenie OKNO. Pre verejnosť budú vystavené exponáty sprístupnené do 20. decembra 2018 v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Otváracie hodiny: od utorka do nedele v čase 10:00 - 18:00.

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky