Juraj Kubánka – Pocta majstrovi Slávnostný program venovaný životnému jubileu choreografa Juraja Kubánku.

19.11.2018 SĽUK
Juraj Kubánka – Pocta majstrovi Slávnostný program venovaný životnému jubileu choreografa Juraja Kubánku.Juraj Kubánka, významný slovenský choreograf, tanečník, režisér, dramaturg, libretista, spoluzakladateľ Lúčnice a dlhoročný umelecký vedúci SĽUK-u, 31. októbra oslávil výnimočné životné jubileum 90 rokov.

 

SĽUK v spolupráci s Baletom SND pripravili slávnostný program, ktorý venujú celoživotnému dielu majstra, ktorý významne ovplyvnil vývoj slovenského tanečného umenia a jeho tvorba zaznamenala medzinárodný presah. V programe vystúpi ako hosť Serbski ludowy ansambl z Budyšína, v ktorom majster pôsobil.
Program sa uskutoční 24. novembra o 15:00 a 19:00 hod. v historickej budove SND.

Juraj Kubánka je jedným z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku. Základné prvky ľudového tanca spájal s moderným náhľadom na tanec, využívajúc nové vyjadrovacie možnosti. Jeho umelecká práca zahŕňa okolo 250 tanečných diel, menších, väčších až celovečerných. Umelecká dráha Juraja Kubánku je najdlhšie spojená so SĽUK–om, ale má neobyčajne pevné spojenie aj so spomínaným súborom Lužických Srbov (Srbským ľudovým súborom – SLA), ďalej s poľským štátnym súborom ŚLĄSK, ako aj ďalšími telesami Lúčnica, Poddukliansky ukrajinský ľudový súbor, Československý štátny súbor piesní a tancov. Jeho tvorba ovplyvnila celé generácie tanečníkov na Slovensku i v zahraničí.

 

 

Vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť prostredníctvom http://www.snd.sk/predstavenie/11585/juraj-kubanka-pocta-majstrovi/2018-11-24/15-00

http://www.snd.sk/predstavenie/11575/pocta-majstrovi/2018-11-24/19-00

 

Viac informácií nájdete na http://www.sluk.sk/sk/sluk/osobnosti/juraj-kubanka/

 << späť
Linky