Nová dohoda otvára dvere slovenskej kultúre do Turecka

03.12.2018 MK SR
Nová dohoda otvára dvere slovenskej kultúre do TureckaSlovensko a Turecko dnes podpísali v Istanbule memorandum o spolupráci krajín v oblasti v kultúry. Signatárom za slovenskú stranu je ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá rokovala s Mehmetom Nuri Ersoyom, tureckým ministrom kultúry a cestovného ruchu.

 


Vzťahy medzi Slovenskom a Tureckom v kultúrnej oblasti majú dostať nový impulz. Dohodli sa na tom ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a turecký minister kultúry a cestovného ruchu Mehmet Nuri Ersoy, ktorí dnes v Istanbule podpísali Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry a turizmu Tureckej republiky o spolupráci v oblasti kultúry na roky 2019 – 2023.

Počas rozhovoru otvorili tému ďalšej kultúrnej spolupráce, najmä v oblasti divadla, filmu, výtvarného umenia a ľudových tradícií „Kultúra nepozná hranice. Určite si viem predstaviť zrealizovať napr. Týždeň slovenského filmu v Turecku a naopak. Prípadne spoluprácu medzi našimi kultúrnymi inštitúciami," poznamenala ministerka. Svojmu tureckému kolegovi zároveň ponúkla možnosť zorganizovať výstavu artefaktov Bašagićovej zbierky, ktoré sú uložené v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Jeden z vzácnych islamských manuskriptov, motívy z rukopisu encyklopedického diela Kniha vied, bol nedávno vydaný v podobe slovensko-tureckej príležitostnej poštovej známky, ktorú dostal turecký minister ako dar.

Memorandum má prispieť k intenzívnejšiemu kontaktu kultúrnych a umeleckých inštitúcií s podobným zameraním. Možnosť predstaviť sa publiku v partnerskom štáte bude umožnené divadelným súborom, hudobným telesám, ako aj sólovým interpretom. Krajiny sa zaviazali podporovať výmenu umeleckých výstav. Aktívna spolupráca sa očakáva takisto v oblasti organizovania odborných a vedeckých podujatí. Zmluvné strany sa majú zasadzovať za výmenné pobyty folklórnych súborov. Spolupráca sa črtá taktiež   v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a sprostredkovania výmenných stáži pre kultúrnych expertov. 

Partnermi na slovenskej strane budú popredné kultúrne inštitúcie ako napríklad Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum v Bratislave alebo Slovenský filharmonický orchester v Bratislave. K ďalším patríSlovenské technické múzeum v Košiciach, ako ajSlovenská národná galéria v Bratislave.

Turecká strana predstavila ministerke putovnú výstavu zbierok sultánskeho paláca Topkapi, ktorá bude onedlho predstavená v Londýne, Paríži či Moskve a mohla by prísť aj na Slovensko. Minister Ersoy zároveň hovoril o možnostiach rozvoja leteckého spojenia medzi Slovenskom a Tureckom. V závere stretnutia ministerka Ľubica Laššáková pozvala svojho tureckého partnera na návštevu Slovenska. 

Pracovný program ministerky v Turecku pokračuje ďalej. V nedeľu si vypočula koncert Bratislavského chlapčenského zboru v istanbulskej katedrále Sv. Antona z Padovy. Mladých hudobníkov z domoviny, ktorí iba deň predtým otvárali Medzinárodný hudobný festival Sefika Kutluerv Ankare, pred vystúpením pozdravila. Dnes sa zúčastňuje otvorenia 3. ročníka Svetovej konferencie o turizme a kultúre v Istanbule, zároveň ju čaká rokovanie s Aleksandarom Bogdanovićom, ministrom kultúry Čiernej hory.

 << späť
Linky