Farba, vzor, forma

04.12.2018 SVÚ
Farba, vzor, formaOd 6.12.2018 sa v malej sále Galérie Umelka koná výstava dvoch autoriek, textilnej výtvarníčky Eriky Gregušovej a jej dcéry, textilnej a odevnej výtvarníčky Zuzany Šujanovej Gregušovej.

 

 

 

Názov výstavy Farba, vzor, forma dokonale vystihuje podstatu ich tvorby. Ich základným pracovným nástrojom je farba a hlavným cieľom ich výtvarného snaženia je navrhovanie vzorov a vizuálnych štruktúr, z ktorých niektoré modelujú a pretvárajú do trojrozmerných objektov. Typickým znakom ich úžitkovej i voľnej tvorby je experimentovanie s materiálom a používanie vlastných originálnych postupov a techník.

Erika Gregušová predstavuje prierez svojej mnohorakej tvorivej cesty, počas ktorej si svoju kreativitu vyskúšala vo viacerých výtvarných sférach s diametrálne odlišnými materiálmi. Na začiatku to boli ilustrácie detských knižiek, v 70. a 80. rokoch získala uznanie návrhmi dekoračných textílií pre Dielo, v posledných dvoch dekádach sa venuje hlavne priestorovým objektom z ručného papiera. K jej najnovším dielam sa radia obrázky na tému prírody a ročných období.

 

 

Zuzana Šujanová-Gregušová predstavuje svoju textilnú, odevnú i voľnú tvorbu z hodvábu vzorovaného maľbou, kombináciami maľby, voskovej a viazanej batiky a technikou marblingu. Aj jej obrazy sú maľované na hodvábe, pričom používa vlastnú techniku kombinácie kresby portrétu a maľby. Nevšedne pôsobia kabelky z recyklovaného hodvábneho odpadu, z maľovanej kože, z artprotisov a s digitálnou potlačou, tiež unikátne kabáty, digitálne potlačené vzormi a motívmi jej ručne maľovaných hodvábov a artprotisov.

 

Výstava:                     Farba, vzor, forma

Miesto konania:          Kamenná sála, Galéria Umelka, Dostojevského rad 2, Bratislava

Spoluorganizátor:       Združenie T x T

Vystavujúce autorky:  Erika Gregušová a Zuzana Šujanová Gregušová

Kurátorka výstavy:     Eva Trojanová

Vernisáž:                     6.12.2018 vo štvrtok o 18.00 hod.

Trvanie výstavy:         od 6.12.2018 do 5.1.2019

 << späť
Linky