Jedna z najslávnejších operných speváčok Maria Callas sa predstaví na plátne v Kine Lumière

10.12.2018 SFÚ
Jedna z najslávnejších operných speváčok  Maria Callas sa predstaví na plátne v Kine Lumière V pondelok 10. decembra o 20.30 hod. sa v bratislavskom Kine Lumière v cykle Music & Film premietne film Ja, Maria Callas (2018), výnimočný dokument o grécko-americkej opernej ikone v réžii Toma Volfa. Film je obrazom profesionálneho i osobného života Marie Callas, obsahuje aj dosiaľ nezverejnené nahrávky a neznáme fakty z jej súkromia a hudobnej kariéry a speváčka sa v ňom divákom prihovára vlastnými slovami. Ide o jedinú projekciu na Slovensku.

 

„Pravidelní návštevníci cyklu Music & Film v Kine Lumière budú asi trošku zaskočení zmenou žánru, ale keď som videl dokument o najslávnejšej opernej speváčke všetkých čias Ja, Maria Callas, rozhodol som sa, že to bude ten najvhodnejší titul do predvianočnej atmosféry," hovorí o výbere decembrového filmu do cyklu Music & Film jeho dramaturg Miro Ulman. „Navyše, keď ho do slovenskej distribúcie nikto nekúpil a predstavenie v Kine Lumière tak bude jediné na Slovensku."

 

 

Maria Callas bola americká sopranistka gréckeho pôvodu, jedna z najslávnejších operných speváčok 20. storočia, ktorej kvalitu umeleckých výkonov dodnes uznávajú milovníci opery i renomovaní odborníci. Hudobní kritici vyzdvihujú jej techniku bel canto, široký hlasový rozsah a zmysel pre drámu. Vďake jej hudobnému a dramatickému talentu ju diváci prezývali La Divina (Božská). Posmrtne bola v roku 2007 ocenená cenou Grammy za celoživotný prínos a BBC Music Magazine ju vyhlásil za najväčší soprán všetkých čias.

 

 

Dokument Ja, Maria Callas odhaľuje podstatu speváčkinej výnimočnej osobnosti, ukazuje, ako sa zo skromných začiatkov v New Yorku stala zbožňovanou medzinárodnou hviezdou. Diváci sa dozvedajú o jej šťastných i náročnejších obdobiach. „Hoci Maria Callas zomrela v roku 1977, vďaka filmu rozpráva divákom svoj príbeh vlastnými slovami. Hovorí o umení, rodine, ale i milostnej zrade, a nechýba v ňom ani intímne nahliadnutie do jej obáv, strachov a depresií,“ približuje film Miro Ulman. Dokument je totiž dômyselne zložený z doteraz neznámych archívnych záberov, nezverejnených fotografií a nahrávok, osobnej korešpondencie i vzácnych zákulisných scén.„Úryvky z Callasovej osobnej korešpondencie vo filme číta herečka Fanny Ardant, známa u nás z Truffautovho filmu Žena od susedov(1981) alebo z Ozonovej snímky 8 žien (2002). Práve Ardant stvárnila aj postavu Marie Callas vo filme Franca Zeffirelliho Nesmrteľná Callasováz roku 2002, ktorý sa odohráva v posledných rokoch jej života."

 << späť
Linky