Seredské svedectvá

13.12.2018 SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi
Seredské svedectvá V priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry - Múzea holokaustu v Seredi sa 20. decembra 2018 o 18:00 hod. uskutoční premiéra krátkych filmových dokumentov s výpoveďami ľudí, ktorí prežili holokaust. Múzeum holokaustu v Seredi na príprave podujatia spolupracuje s občianskym združením Edah, ktoré sa mapovaniu výpovedí žijúcich pamätníkov venuje od roku 2008.

 

Popri známych faktoch a vedeckých výskumoch je práve osobná ľudská výpoveď jedinou cestou k pochopeniu, čím všetkým museli obete holokaustu prejsť. „Čím menej hlasov vypovedajúcich o ľudskej krutosti zostáva, tým ďalej musí ich posolstvo zájsť.", hovorí producent filmov a vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Dokumenty s výpoveďami Elvíry Feldmarovej, Fridricha Feldmara, Ivana Kamenského, Michala Kleina a Juraja Szánta režíroval Rado Dubravský.

Podujatie je venované pamiatke Juraja Szánta, ktorý sa premiéry nedožil. „9. decembra s poslednou chanukovou sviečkou dohorel aj jeho život a vo veku 99 rokov nás navždy opustil. Navštívil som ho 1. decembra, keď sme zapaľovali prvú sviečku na chanukiji. Priniesol som mu ukázať film, ktorý sme o ňom natočili. Keď som sa ho spýtal, kam by teraz išiel ak by mohol vstať z postele a vybehnúť na ulicu, odpovedal že do práce. Tak rád by ešte tvoril.“ spomína vedúci múzea Korčok. Juraj Szánto bol architekt, v profesii pokračoval v šľapajach svojho otca a jeho životný príbeh si bude môcť pozrieť každý, kto navštívi Múzeum holokaustu v Seredi. „Pán Szánto tam bude tiež, v našich srdciach. Práve v takýchto chvíľach si uvedomujem, aký zmysel má naša práca." dodáva Korčok.

Vo filme Svedectvá – stretnutie generácií účinkujú aj študenti z Gymnázia Juraja Hronca v Bratislave. Pre väčšinu z nich je to prvá priama skúsenosť a stretnutie s preživšími. Pod vedením vnuka preživších Daniela Feldmara tak získali unikátnu príležitosť zažiť výpovede prenasledovaných na základe rasových zákonov. Medzi gymnazistami, ktorí sa na natáčaní filmov podieľali je aj mladý slovenský herec David Krajčík, známy zo seriálov Superhrdinovia (STV) a Naši (JOJ), v ktorých začínal ako detská herecká hviezda. Filmy sú realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

 

 << späť
Linky