Rozkvet slovenskej moderny pripomenie výstava na Bratislavskom hrade

13.12.2018 MKSR
Rozkvet slovenskej moderny pripomenie výstava na Bratislavskom hradeZrodenie slovenskej moderny je úzko previazané so Školou umeleckých remesiel. Hybnú silu modernej umeleckej scény našich novodobých dejín, ktorá bola založená pred 90 rokmi v Bratislave, prezentuje výstava Nebáť sa moderny! organizovaná Slovenským centrom dizajnu.

 

 

Nebáť sa moderny! 90. výročie založenia Školy umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR). Takýto názov nesie výstava, ktorú otvorili v priestoroch Historického múzea SNM na Bratislavskom hrade, venovaná fenoménu tejto inštitúcie fungujúcej v rokoch 1928 - 1939. Počas svojej existencie patrila ŠUR medzi najpokrokovejšie umelecké školy v Európe, na ktorej pôsobili významní slovenskí a českí výtvarníci.    

Otvorenia expozície v Rytierskej sále sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Ľaššáková. Pripomenula, že na pôde ŠUR vyučovali osobnosti ako Ľudovít Fulla alebo Mikuláš Galanda. Výstavu by mal podľa nej navštíviť každý, kto sa chce dozvedieť viac o identite Slovenska v medzinárodnom kontexte. „Každý, kto chce vedieť viac o vzťahoch kultúry a ekonomiky v medzivojnovej republike aj o základoch tvorivých disciplín ako sú grafický dizajn, scénografia, či reklama,“ priblížila ďalej ministerka.

Jedinečnosť večera umocnil fakt, že organizátori mohli privítať potomkovpedagógov a študentov Školy umeleckých remesiel v Bratislave, ako aj ďalšie osobnosti z oblasti kultúry Slovenska a Česka.

Výstava je ďalšou kultúrnou udalosťou, ktorou si pripomíname 100. výročie založenia Československej republiky. V roku 2019 bude tiež súčasťou medzinárodných osláv storočnice nemeckého Bauhausu, umeleckej školy, ku ktorej bola Škola umeleckých remesiel v Bratislave vo svojej dobe prirovnávaná.

Výstava Nebáť sa moderny! 90. výročie založenia Školy umeleckých remesiel v Bratislave je otvorená pre verejnosť od 14. decembra 2018 do 29. septembra 2019 v priestoroch SNM na Bratislavskom hrade.

Organizátorom výstavy je Slovenské centrum dizajnu / Slovenské múzeum dizajnu. Hlavnými partnermi výstavy sú Slovenské národné múzeum - Historické múzeum a Slovenská národná galéria.

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky