Rodná zem očarila divákov. Slovenskému folklóru svedčí aj balet

28.12.2018 MK SR
TASR/František IvánBaletný súbor Štátneho divadla Košice slávi úspech s inscenáciou Rodná zem. Unikátne spojenie troch generácií choreografov vzdáva poctu folklórnym zvykom a tradíciám slovenského ľudu. Divákov očarí príbeh, ktorý ich prevedie rozmanitými regiónmi Slovenska.

 


Rodná zem je autorský projekt choreografa a režiséra Ondreja Šotha v podaní Baletu Štátneho divadla Košice. Predstavenie vzniklo v spolupráci s Marekom Šarišským, ktorý je zástupcom mladej generácie choreografov. Trojgeneračné kreatívne partnerstvo dopĺňa majster ľudového tanca, čerstvý deväťdesiatnik, Juraj Kubánka. Záštitu nad inscenáciou, ktorej premiéra uzavrela oslavy 100. výročia vzniku Československa v košickom divadle, prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

Hlavný motív je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca. „Príbeh začína v pohraničnom regióne Myjavy a napokon z toho bude akýsi prechod regiónmi, i keď nie všetkými. Chceme divákovi ukázať tú rozmanitosť kultúry regiónov a etník na Slovensku," vysvetľuje režisér Ondrej Šoth.

Choreograf Marek Šarišský v inscenácii aj vystupuje – stvárňuje titulnú postavu chlapca. „Myslím si, že ak aktívne tancujem je to určite veľkou inšpiráciou pri tvorbe, lebo zároveň vidím, aký je rozdiel medzi tvorbou choreografie a interpretáciou." Folklór je podľa neho ukrytý v každom jednom z nás, ale tento vzťah si musíme v sebe pestovať. Umelcov ako aj konzumentov folklóru najviac priťahuje rozmanitosť a dynamika našich tancov a zvykov, ktoré sú úzko späté s prírodou a životom ľudí na Slovensku."

Na scenári spolupracovala Zuzana Mistríková. Divadelnú scénu pripravil Juraj Fábry, kostýmy navrhol Andrii Sukhanov. Zaujímavá je tiež hudobná dramaturgia. Strieda sa v nej tvorba Svetozára Stračinu, Tibora Andrašovana a Jána Cikkera s ľudovou hudbou skupiny Muzika pod vedením Milana Rendoša.

Každý z choreografov vyrastal a spoznával tanečné umenie v inej ére a preto skúsený divák určite uvidí rozdiely medzi jednotlivými tancami a postrehne aj rozdielne prístupy choreografov,“ hovorí Rendoš.

Českú rodinu na doskách divadla stvárňujú Jana Kolesová Hriadeľová, Jozef Marčinský a Eva Sklyarová, ktorú herecky alternuje Tetiana Lubska v postave dcéry Adelky. Slovenskú rodinu hrá Inessa Yagolnik, Martin Hammer a Marek Šarišský, ktorého alternuje Šimon Stariňák v postave syna Juraja. Prierezom viacerých tanečných oblastí diváka v inscenácii sprevádza celý baletný súbor Štátneho divadla Košice.

Zdroj foto: TASR/František Iván

 << späť
Linky