Mesto kultúry 2019: Banská Štiavnica

21.01.2019 MK SR
Mesto kultúry 2019: Banská Štiavnica Historicky prvým slovenským Mestom kultúry sa stala Banská Štiavnica. Na slávnostnom otváracom ceremoniáli, ktorý sa konal v sobotu na Námestí svätej Trojice, sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Počas celého roka 2019 bude mesto dejiskom rôznorodých kultúrnych podujatí.


Banská Štiavnica sa v tomto roku stane centrom umeleckých a kultúrnych podujatí na Slovensku. Titul Mesto kultúry SR 2019 získala za projekt Renovácia identity, ktorý je založený na objavovaní lokálnych príbehov ako súčasti modernej identity mesta, prepájaní minulosti s budúcnosťou a tradičného s moderným. Jedným z hlavných cieľov je zvýšiť aktívne zapojenie obyvateľov do umeleckých a kultúrnych aktivít.

Otvárací program Rodinné striebro, ktorý si prišla v sobotu pozrieť na Námestie svätej Trojice takmer tisícka návštevníkov, odštartoval sériu podujatí v aktuálnom roku.  Program predstavil osem  mestských komunít a ich rodinné striebra. „Na základe ich námetov a príbehov budú v priebehu roka profesionálni umelci tvoriť v meste rôzne umelecké diela," uviedla autorka a režisérka úvodného programu Jana Mikitková.

Obyvateľov Banskej Štiavnice privítali na začiatku programu deti, ktoré sú v týchto dňoch účastníkmi bubeníckeho workshopu v meste.

Na slávnostnom ceremoniáli bola prítomná aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. „Banská Štiavnica bola vôbec jedným z prvých miest, ktoré som s mikrofónom v ruke, ešte ako redaktorka Slovenského rozhlasu, začala navštevovať. Čím viac som sem chodila, tým viac tipov a úžasných námetov som získavala," zaspomínala si vo svojom prejave. „Myslím si, že výnimočnosť tohto mesta si dnes už uvedomuje celé Slovensko, o čom svedčí aj fakt, že sa stalo prvým slovenským Mestom kultúry."

Projekt Mesto kultúry SR vyhlasuje Fond na podporu umenia. Víťazné mesto získa finančnú dotáciu 300000 eur. Mesto kultúry vytvára základ kreatívnej spolupráce štátnych kultúrnych organizácií s nezávislými kultúrnymi centrami a ďalšími predstaviteľmi umeleckých komunít alebo dobrovoľníkov.

Výber prvého víťazného mesta sa uskutočnil v dvoch kolách. Z prvého kola, ktoré bolo otvorené pre všetky mestské sídla, sa z 8 podaných  žiadostí dostali do užšieho výberu 3 mestá – Banská Štiavnica, Nové Zámky a Spišská Nová Ves. V júni 2018 nezávislá odborná komisia Fondu na podporu umenia po verejných prezentáciách jednotlivých miest rozhodla o definitívnom víťazovi  Banskej Štiavnici.

Podľa riaditeľa Fondu na podporu umenia Jozefa Kovalčíka sú momentálne štyria kandidátske mestá, ktoré sa uchádzajú o titul Mesto kultúry 2020. „Prihlásené sú mestá Martin, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves a Nové Zámky," priblížil. O tom, ktoré z nich sa stane držiteľom tohto titulu, sa rozhodne v júni 2019.

 << späť
Linky