Už sa fašiang kráti

18.02.2019 SNM v Martine
Už sa fašiang kráti„Od Kračúna do fašiangov, do Veľkého piatku, daj sa diouča odmaľuvať, budeš maťpamiatku" Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, ich atmosféru si bude možné vychutnať v Múzeu slovenskej dediny v Slovenskom národnom múzeu v Múzeách v Martine. Prvé tohtoročné podujatie sa uskutoční v nedeľu 24. februára 2019 od 10.00 do 16.00 h v najväčšom múzeu v prírode na Slovensku.

 

 

Návštevníci si počas podujatia zaspievajú a zatancujú spolu s maškarami – chlap v koši, turoň, prespanka, baba naopak či jazdec na koni a pod. –  vo fašiangovom sprievode so začiatkom o 10.30, 12.30 a 14.30 h. O význame týchto tradičných masiek porozprávajú  lektori pri komentovanej prehliadke. V sprievode sa predstavia fašiangovníci z folklórnej skupiny Limbora z Prečína pri Považskej Bystrici v programe Chodzenie po kláce. Za sprievodu plačiek pochovajú basu, ktorá bude odpočívať až do Vzkriesenia na Veľkú noc

 

Počas podujatia nebudú chýbať ukážky ľudovoumeleckej výroby, spojené s predajom
a ponuka krčmy z Oravskej Polhory bude obohatená o tradičné špeciality. Okrem skvelej atmosféry, každého päťdesiateho návštevníka múzeum poteší voľnou vstupenkou do  expozícií Slovenského národného múzea v Martine na rok 2019.

 

 

 

Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Viac informácií:
Ing. Jaroslava Ďurdíková, jaroslava.durdikova@snm.sk, 043/24 58 115, 0908 615 067

 << späť
Linky