Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 I.

20.02.2019 ULUV
Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 I.Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sprístupní od 26. 2. 2019 v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici výstavu Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 I. Návštevníkom predstaví ukážku tvorby prvých troch zo šestice výrobcov, ktorí získali titul majster ľudovej umeleckej výrob za rok 2018 – Eduarda Hupku (tokárstvo), Dagmar Kocianovej (ručné pletenie z vlny) a Miloty Schusterovej (maľba na sklo). Výstava potrvá do 19. júna 2019.

 

 

Názov výstavy: Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 I.
Miesto konania: Galéria a predajňa ÚĽUV, Tatranská Lomnica 36
Otváracie hodiny: utorok – piatok 10.00 – 16.00 h
sobota 9.00 – 15.00 h
Trvanie výstavy: 26. 2. – 19. 6. 2019
Kurátorka výstavy: Mária Mizeráková


Už od roku 1959 ÚĽUV, v súčasnosti spoločne s Ministerstvom kultúry SR, udeľuje najlepším slovenským výrobcom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel. Roku 2018 pribudlo k viac než štyristo oceneným šesť ďalších majstrov, ktorí svojou prácou zachovávajú výnimočné prvky kultúrneho dedičstva. Výstava Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2018 I. predstavuje tvorbu prvej trojice ocenených – Eduarda Hupku, Dagmar Kocianovej a Miloty Schusterovej.
Eduard Hupka z obce Gáň bol ocenený za zachovávanie a rozvíjanie techniky vbíjania kovu do dreva v tokárskej výrobe. Pre jeho prácu je charakteristická technologická čistota pri spracovaní úžitkových predmetov. Vyrábal a dodnes vyrába najmä misky a svietniky. Spočiatku reprodukoval návrhy výtvarníkov ÚĽUV-u, v súčasnosti doplnil sortiment o vlastné tvary a vzory. Typické je preňho zdobenie vbíjaním mosadzného plechu do dreva. Z drevín používa najmä orech, čerešňu a jaseň. Jeho tvorba sa vyznačuje vysokou znalosťou materiálu, remeselnou zručnosťou a precíznosťou vyhotovenia.
Výstava predstaví aj tvorbu Dagmar Kocianovej z Bernolákova, ktorá získala titul za výrobu v odvetví ručného pletenia z vlny. Jej prvé kroky pri spolupráci s ÚĽUV-om viedla výtvarníčka Klára Brunovská. Vo svojej tvorbe dodnes zachováva vzory, ktoré jej táto výtvarníčka navrhla. Okrem svetrov tvorí a vyrába aj pletené doplnky (ponožky, podkolienky, rukavice, šály). K vlnenej priadzi pridáva aj nespradený ovčí vlas, čo robí finálny výrobok mäkším a bohatším. Pre jej výrobky je typická náročnosť vzoru i tvaru. Vďaka jej technickému majstrovstvu sú medzi užívateľmi dodnes veľmi obľúbené.

Milota Schusterová z Bratislavy, ocenená za tvorbu a zachovávanie techniky maľby na sklo, spolupracuje ÚĽUV-om už 24 rokov. Prvé kroky v tejto technike spravila pod vedením majstra Miachala Škrovinu, ďalej sa zdokonaľovala v obsahovej i formálnej čistote výtvarného prejavu aj pod vplyvom výtvarníčky ÚĽUV-u Janky Menkynovej. Do svojich obrazov dokáže zakomponovať nielen tradičný odev regiónov Slovenska, ale aj ďalšie predmety a obrazy z tradičnej kultúry ľudu. Motivicky nezachádza do biblických námetov, jedinou jej postavou z tohto tradičného tematického okruhu malieb na sklo je anjel. Vo svojej tvorbe zobrazuje skôr svetské námety z tradičnej kultúry, uchované v pamäti vďaka detstvu prežitému na dedine. Je majsterkou detailu, a to tak z technickej, ako aj výtvarnej stránky.
K výstave pripravuje ÚĽUV sprievodné podujatie:
Predvádzanie techniky vbíjania kovu do dreva majstrom Eduardom Hupkom
Sobota 11. mája 2019 / 12.00 – 14.00 h

 << späť
Linky