Slovenská literatúra na veľtrhu v Paríži

15.03.2019 MK SR
Slovenská literatúra na veľtrhu v ParížiExpozícia slovenskej literatúry bude počas nasledujúcich štyroch dní čestným hosťom na jednom z najvýznamnejších knižných veľtrhov Livre Paris vo francúzskej metropole Paríž. Ide o najvýznamnejšiu literárnu udalosť v ére slovenskej samostatnosti.

 

 

Od 15. do 18. marca 2019 sa v Paríži koná jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov. Pozornosť návštevníkov i odbornej verejnosti z celého sveta bude upriamená práve na Slovensko v rámci čestnej expozície „Bratislava, pozvané mesto". Bratislava je počas veľtrhu Livre Paris hlavným európskym mestom literatúry. Veľtrh privíta okolo dvestotisíc návštevníkov. Všetky médiá vo Francúzsku, a to nielen zamerané na kultúru, žijú týmto knižným sviatkom. Naša expozícia je tak jedinečnou možnosťou prezentácie nášho hlavného mesta a slovenskej literatúry. Pre celé Slovensko je to obrovský úspech.

Dnes na otváracom dni veľtrhu vstupujú naši autori na francúzsky knižný trh, ktorý otvára dvere do celého sveta. Ich diela sa dostali do edičných plánov tých najvýznamnejších francúzskych vydavateľských domov, ktorých zaujíma hlavne bezprostredná súčasnosť. Zaujala ich originalita výrazu, odraz „osmičkových rokov" a najmä téma našej identity v stredoeurópskom priestore. Svoje knihy prídu na parížsky veľtrh osobne predstaviť takmer všetci autori, ktorým práve vychádzajú preklady s výnimkou už zosnulého Dominika Tatarku či historika Ľubomíra Liptáka. Za poéziu napríklad Ivan Štrpka, Mila Haugová a Mária Ferenčuhová, za prózu Jana Juráňová, Irena Brežná, Pavel Vilikovský, Pavol Rankov a ďalší. 

V našom národnom stánku v Paríži slovenská expozícia predstaví návštevníkom 37 kníh slovenských autorov, z toho 27 úplne nových prekladov, ktoré významné francúzske vydavateľstvá vydali práve pri príležitosti veľtrhu. Ide o mimoriadne číslo, dvojnásobne presahujúce počet slovenských titulov, ktoré vo Francúzsku vyšli po roku 1989. Pre návštevníkov bude jedným z ťahákov interaktívna kniha LookBook Jána Šicka, či animácie od Ové Pictures, predstavujúce Bratislavu a okolie. O Bratislave ponúkneme množstvo kníh, výpravných fotografických publikácií, detských kníh i turistických príručiek, ale aj špeciality ako napríklad titul Bratislava METROPOLIS filozofa Miroslava Marcelliho a architekta Michala Bogára o viedensko-bratislavskom metropolitnom regióne, alebo antológiu Kataríny Bednárovej Un Kaleidoscope Litteraire, ktorú pripravila z kníh francúzskych autorov od čias klasicizmu, reflektujúcich Slovensko a špeciálne Bratislavu. Okrem literatúry v sprievodných programoch uvedie Slovensko niekoľko súčasných hraných i dokumentárnych filmov, priestor bude aj pre divadlo, tanec a hudbu.

Slovenská expozícia, ktorú pripravilo Literárne informačné centrum v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, je zastrešená sloganom „Na okraji, v strede". Symbolizuje naše postavenie – geograficky v strede Európy, ale zároveň v knižnom svete doteraz na okraji svetového záujmu. Výtvarne odvážny koncept stánku s využitím motívov Dunaja má na starosti ateliér Pavla Chomu, ktorý na ňom spolupracoval s poprednými grafickými dizajnérmi.          

Veľtrhu sa osobne zúčastní aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá plánuje túto príležitosť využiť na intenzívne rokovania s predstaviteľmi francúzskej vlády a umeleckej obce o budúcich slovensko-francúzskych kultúrnych projektoch.

 

 << späť
Linky