Ministerka prehĺbila slovensko-francúzsku kultúrnu spoluprácu

19.03.2019 MK SR
Ministerka prehĺbila slovensko-francúzsku kultúrnu spoluprácu Expozícia slovenskej literatúry bola v uplynulých štyroch dňoch čestným hosťom na medzinárodnom knižnom veľtrhu Livre Paris. Ministerka kultúry pri tejto príležitosti absolvovala bohatý pracovný program zameraný na podporu slovenskej kultúry vo frankofónnom svete a na intenzifikáciu vzájomných kultúrnych vzťahov.

 

 

Od 15. do 18. marca 2019 sa v Paríži konal jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov Livre Paris. Slovenská expozícia s názvom „Bratislava, pozvané mesto", ktorú pripravilo Literárne informačné centrum v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, bola ako čestný hosť stredobodom pozornosti návštevníkov. Za osobnej prítomnosti 22 autorov predstavila celkovo 37 slovenských kníh rôznych žánrov, z toho 27 vo francúzštine. Výstava bola jedinečnou možnosťou prezentácie slovenskej literatúry a hlavne skvelou vizitkou pre slovenskú kultúru. Naši autori slávnostne vstúpili na francúzsky knižný trh, ktorý otvára dvere do celého sveta.

K zvýšeniu povedomia Francúzov o našej krajine prispela svojou účasťou na podujatí ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Šéfka rezortu kultúry participovala na prezentácii troch francúzskych prekladov diel Pavla Vilikovského, o ktorých vyšlo viacero pochvalných recenzií vo francúzskych  novinách.  Zúčastnila sa aj na vernisáži výstavy fotografa Petra Župnika s názvom „Niekoľko pohľadov na Bratislavu". Návštevu veľtrhu využila aj na stretnutia s predstaviteľmi slovenskej a francúzskej umeleckej obce, kde rokovala o možnostiach budúcich kultúrnych projektov.

Ťažiskovým bodom pracovného programu ministerky bolo stretnutie s ministrom kultúry Francúzskej republiky Franckom Riesterom. Ústrednou témou ich rozhovoru bol zvyšujúci sa potenciál vzájomnej kultúrnej výmeny s dôrazom na oslavy Roka M. R. Štefánika. Slovenské veľvyslanectvo a Slovenský inštitút v Paríži pri tejto príležitosti pripravujú viaceré kultúrne aktivity a odborné konferencie. S literárno-hudobnou kompozíciou „Našiel som si v šírom poli" sa v Paríži predvedie zoskupenie Danubius Octet Singers a viacerými koncertmi tu vystúpi aj Štátny komorný orchester Žilina. Slovensko zároveň prispeje čiastkou 350 tisíc eur na vybudovanie pamätnej izby M. R. Štefánika v meudonskom observatóriu pri Paríži. Pani ministerka zároveň požiadala svojho francúzskeho kolegu o vypožičanie z francúzskych archívov viacerých originálnych dokumentov z pôsobenia Štefánika vo Francúzsku pre účely Slovenského národného múzea.  Riester informoval, že  francúzsky prezident Emmanuel Macron zvažuje svoju účasť na oslavách 100. výročia úmrtia Štefánika.  

Medzištátna spolupráca bude dlhodobo pokrývať viacero oblastí: divadelné umenie, tanec, hudbu, ale aj literatúru a film. Prehlbovanie partnerstva sa vzťahuje napríklad na Slovenské národné divadlo,   ktoré bude spolupracovať s významným choreografom Pierrom Lacottom a bude vo Francúzsku hosťovať s baletnými inscenáciami. V máji tohto roku sa parížskemu publiku predstaví aj Orchester Slovenskej filharmónie v nadväznosti na predsedníctvo SR v OBSE. V roku 2020vystúpi na festivale v Compiegne Slovenský komorný orchester Slovenské centrum dizajnu chystá výstavu v Marseille. Kultúrnu výmenu s francúzskymi partnermi budú prehlbovať aj Slovenské národné múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenský filmový ústav či Univerzitná knižnica v Bratislave.

Pracovný program zaviedol ministerku aj do mestečka Meudon. Položením venca pri soche M. R. Štefánika pod miestnym observatóriom si šéfka rezortu kultúry uctila pamiatku nášho velikána na mieste, kde Štefánik začiatkom 20. storočia pôsobil ako astronóm.

 

 << späť
Linky