Veľká noc v ÚĽUV-e

03.04.2019 ULUV
Veľká noc v ÚĽUV-eÚstredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) pozýva všetkých priaznivcov veľkonočných zvykov a remeselnej výroby na podujatie Veľká noc v ÚĽUV-e, ktoré sa bude konať vo všetkých troch regionálnych centrách remesiel ÚĽUV-u. Vo štvrtok 11. apríla 2019 ožijú tradičné ľudové remeslá s veľkonočnou tematikou v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach. V sobotu 13. apríla 2019 sa do Veľkej noci v ÚĽUV-e zapojí aj Predajňa a galéria v Tatranskej Lomnici.

 

 

V Bratislave odštartujeme podujatie o 14.00 h predvádzaním pletenia korbáčov vo Dvore remesiel na Obchodnej 64 a predvádzaním zdobenia kraslíc v Predajni ÚĽUV na Námestí SNP 12. Okrem prezentácie remesiel s veľkonočnou tematikou, tvorivej dielne a hudobno-tanečných vystúpení je pre záujemcov pripravený aj sprievodný program na tému Chlieb náš každodenný, ktorý poodhalí spojitosť medzi výrobou chleba a ľudovou umeleckou výrobou.

V priestoroch Galérie ÚĽUV porozpráva návštevníkom o tradícii spojenej s pečením chleba o 17.00 h i renomovaná etnologička Rastislava Stoličná.

Bratislavská Veľká noc v ÚĽUV-e s podtitulom Chlieb náš každodenný je pripravená v úzkej spolupráci s Poľským klubom – spolkom Poliakov a ich priateľov na Slovensku.
RCR ÚĽUV Banská Bystrica na Dolnej 14 vám priblíži čaro Veľkej noci cez nadaných ľudových umeleckých výrobcov.

Medzi 15.00 až 18.00 h sa môžete tešiť na predvádzanie výroby pletenia košíkov z vŕbového prútia a rôznych techník zdobenia kraslíc. V rámci platenej tvorivej dielne o 15.00 h budete môcť pliesť korbáče a v duchu prírodných pletív sa ponesie aj odborná prednáška Juraja Zajonca na tému Prútie v tradičnej vidieckej kultúre Slovenska o 17.00 h.

Ku koncu podujatia bude slávnostne otvorená výstava Belujské hrnčiarstvo Štefana Mlícha.
Predvádzanie výroby nebude chýbať ani v RCR ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach. Od 15.00 do 17.00 h vám ľudovoumeleckí výrobcovia s radosťou ukážu, ako vznikajú výrobky zo šúpolia a prútené korbáče. V platenej tvorivej dielni si záujemcovia budú môcť vyrobiť vlnenú ovečku. Podujatie zakončí prednáška Viery Feglovej na tému Zvyky a obyčaje vo veľkonočnom období.

Veľká noc v ÚĽUV-e neobíde ani Galériu a predajňu ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. V sobotu 13. apríla 2019 v čase od 12.00 do 14.00 h bude pre návštevníkov pripravené interaktívne predvádzanie výroby perforovaných kraslíc.
Bližšie informácie o podujatiach a presný časový harmonogram nájdete na našej stránke www.uluv.sk.


Tešíme sa na vás.

 << späť
Linky