Dvojtonovú bustu Ľudovíta Štúra previezol na nábrežie Dunaja v Štúrove ťažký mechanizmus

09.05.2019
Dvojtonovú bustu Ľudovíta Štúra previezol na nábrežie Dunaja v Štúrove ťažký mechanizmusMatičiari už majú na odhalenie štátneho pamätníka Ľudovíta Štúra v Štúrove pripravené to hlavné – bustu Ľudovíta Štúra s dvojtonovým kamenným podstavcom. Na Námestie slobody pri rieke Dunaj ju včera 8. mája premiestnili ťažkým mechanizmom.

 

 

 

„Na území Slovenskej republiky sú jedine Štúrovčania symbolickými nositeľmi Štúrovho priezviska od roku 1948, čo si chcú štúrovskí matičiari pokojným a kultúrnym spôsobom pripomenúť. Verím, že slávnostné podujatie nikto nezneužije na nejakú formu politického mítingu a prítomní si zachovajú úctu k osobnosti Ľudovíta Štúra i Matici slovenskej," vyjadril sa druhý podpredseda Matice slovenskej pre slovenské zahraničie a jazykovo zmiešané územia Marek Nemec.

 

„Na odhalenie busty Ľudovíta Štúra sa veľmi tešíme, osadenie nám dalo celkom zabrať. V našom meste to bude prvý vlastenecký pamätník – aj vďaka nemu sa budeme cítiť vo svojej vlasti ako doma. Do príprav boli zapojení podporovatelia z celého Slovenska i zahraniční Slováci, čím si získava postavenie celonárodného diela. Pamätník Štúra navyše symbolicky prepojí Štúrovo s obcami a mestami viažucimi sa na tohto dejateľa – s Bratislavou, Modrou a Uhrovcom," uviedla Margaréta Vyšná z Miestneho odboru MS v Štúrove. Po známych osobnostiach sú pomenované aj ďalšie obce a mestá, napríklad Hurbanovo po Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi, Matúškovo po Jankovi Matúškovi či Gabčíkovo po Jozefovi Gabčíkovi.

 

Busta Ľudovíta Štúra v Štúrove bude v poradí 15. jeho bustou, sochou alebo súsoším na Slovensku. Slávnostné odhalenie štátneho pamätníka pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a starostky obce Uhrovec Zuzany Máčekovej sa uskutoční v nedeľu 12. mája o 14.30 h so začiatkom kultúrneho programu o 13.00 h na Námestí slobody.

 

 << späť
Linky