Spomienka na Štefánika vo francúzskom Meudone

09.05.2019
Spomienka na Štefánika vo francúzskom MeudoneDnes sa vo francúzskom meste Meudon, kde Štefánik začiatkom 20. storočia pôsobil ako astronóm, začala spomienka na 100. výročie jeho úmrtia. Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.

 

 

V sobotu 4. mája sme si celonárodnou spomienkovou slávnosťou na Bradle pripomenuli 100 rokov od tragickej smrti M. R. Štefánika. „Bohatý duchovný a kultúrny program osláv sú svedectvom toho, že sme sa s jeho odkazom stotožnili a chceme chrániť jeho večné dedičstvo" vyhlásila v sobotu ministerka kultúry Ľubica Laššáková v jeho rodnom dome v Košariskách. Štefánikovo posolstvo si v týchto dňoch pripomínajú aj v Meudone, malebnom mestečku juhozápadne od Paríža. Do jeho vedeckých dejín sa rodák z Košarísk zapísal ako popredný astronóm miestneho observatória.

Šéfka rezortu kultúry si v Meudone uctila Štefánikovu pamiatku položením venca pred jeho sochu na terase observatória. Spoločne s ministerkou sa slávnostného aktu zúčastnili aj slovenský veľvyslanec vo Francúzsku Igor Slobodník, český veľvyslanec Peter Drulák, primátor Brezna Tomáš Ábel, starosta Meudonu Denis Larghero či poslanci mestského zastupiteľstva. „Generál Milan Rastislav Štefánik je jedným z pomyselných mostov spájajúcim naše dva národy. Za necelých štyridsať rokov svojho plodného a naplneného života toho stihol veľmi veľa a vybudoval tento most, ktorý odoláva času aj preto, že jeho základy sú pevne zakotvené v našich srdciach" uviedla vo svojom príhovore šéfka rezortu kultúry. 

Návštevou ministerky sa však šírenie Štefánikovho odkazu vo Francúzsku len začína. Finančné zabezpečenie Roku M. R. Štefánika počíta s podporou rekonštrukcie meudonského observatória, ako aj s otvorením pamätnej izby M. R. Štefánika v celkovej výške 350 tisíc eur. Slovenské veľvyslanectvo a Slovenský inštitút v Paríži zase na počesť nášho velikána pripravujú viaceré kultúrne aktivity a odborné konferencie. S literárno-hudobnou kompozíciou „Našiel som si v šírom poli" v Paríži viackrát vystúpi zoskupenie Danubius Octet Singers. V meste na Seine sa v roku 2020 predvedie aj Štátny komorný orchester Žilina so zborom Umeleckého súboru Lúčnica.

Pri príležitosti spomienky na Štefánika sa uskutočnilo aj slávnostné obnovenie sľubu o priateľstve medzi mestami Brezno a Meudon. Na počesť jubilejného dvadsiateho výročia tejto medzinárodnej spolupráce sa od 6. do 11. mája v záhrade Dauphin koná výstava fotografií slovenského umelca Yara M. Kupča.

 

 

 

 

 << späť
Linky