Hlas kultúry zo všetkých regiónov Slovenska musí znieť silnejšie

24.05.2019 MS
Hlas kultúry zo všetkých regiónov Slovenska musí znieť silnejšieHlas kultúry z celého Slovenska, aj z tých najodľahlejších krajov, musí znieť silnejšie. Matica slovenská ako najstaršia národná, kultúrna a vedecká ustanovizeň Slovákov sa chce zastať práve tých, ktorí nemajú možnosť viditeľnejšie sa prezentovať. Sme presvedčení, že úlohou štátu je zabezpečiť spravodlivejšie a rovnomerné prerozdeľovanie zdrojov na kultúru rôznych skupín ľudí, obzvlášť znevýhodnených, vo všetkých slovenských regiónoch.

 

 

Faktom je, že po dlhých rokoch až ministerka kultúry Ľubica Laššáková začala dotačne aj strategickým dokumentom riešiť problémovú kultúrnu situáciu obyvateľov v zanedbávaných regiónoch Slovenska. Matica slovenská dlhodobo upozorňuje na problém nedostatočných kultúrnych možností v mnohých častiach krajiny, kde matičiari svojimi podujatiami a aktivitami často nahrádzajú štát. Zo svojho skromného rozpočtu každoročne financujeme stovky projektov regionálnej kultúry. Na množstvo ďalších kultúrnych aktivít hľadajú motivovaní organizátori sponzorské zdroje. Zaslúžia si pomoc štátu, aby mohli ľuďom vo svojom okolí sprístupniť národné kultúrne dedičstvo.

 

Zároveň chápeme, že štátny rozpočet na kultúru je finančne obmedzený a každá vláda musí najprv naplniť svoje priority. Vždy sme však rešpektovali rozhodnutia ministerstva kultúry pravidelne financovať vybrané projekty akéhokoľvek typu. Považujeme ale za správne, že bez rozdielu a diskriminácie konečne získavajú lepší prístup k dotáciám znevýhodnené skupiny, aktívna staršia i mladšia generácia, folkloristi, ochotníci či kultúrne občianske združenia vo všetkých regiónoch Slovenska. Pre toto úsilie si ministerka kultúry zaslúži podporiť aj v občianskej petícii, ku ktorej sa Matica slovenská pridáva.

 

Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej

 

 << späť
Linky