ODTLAČOK NEKONEČNA. Eva Olexíková

06.06.2019 Úľuv
ODTLAČOK NEKONEČNA. Eva OlexíkováÚstredie ľudovej umeleckej výroby prináša do výstavného priestoru Dizajn štúdia ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave novú autorskú výstavu pod názvom ODTLAČOK NEKONEČNA, ktorá ponúka ukážku produkcie odevnej dizajnérky Evy Olexíkovej. Príznačné prvky jej tvorby – premyslenosť strihov, hru s tvarom, siluetou a tkaninou – bude môcť verejnosť obdivovať od 7. júna 2019 do 25. októbra 2019.

 

 

Názov výstavy: ODTLAČOK NEKONEČNA
Miesto konania: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava
Otváracie hodiny: pondelok – piatok od 14.00 do 18.00 h
Trvanie výstavy: 7. 6. 2019 – 25. 10. 2019
Kurátor výstavy: Danica Lovišková


Tvorivé teritórium Evy Olexíkovej je veľmi široké. Siaha od odevného, textilného a grafického dizajnu cez maľbu, kresbu až po fotografiu. Autorka vždy uprednostňovala všetko prírodné a prirodzené a taká je aj jej tvorba. Jej kreácie sa vyznačujú invenčnosťou, zaujímavým vrstvením najmä prírodných materiálov (hodváb, vlna, ľan), citlivou voľbou štruktúr, dezénov, originálnou siluetou a rafinovanosťou strihov.
Cez nánosy príťažlivých farieb, tvarov, mikro a makro častíc zaznamenáva stopy svojich myšlienok a predstáv, premenlivosť a nádheru nášho pozemského sveta – a v tom spočíva jedinečnosť a krása jej umeleckej výpovede.
Autorská výstava odevnej dizajnérky Evy Olexíkovej ponúka prehľad jej odevnej a textilnej tvorby. Súčasťou výstavy je napríklad kolekcia odevov s uplatnením modrotlačovej technológie, ktorej sa autorka venuje už od roku 1994.
Ďalším mimoriadne originálnym a ojedinelým autorským výstupom je vytvorenie textilnej kolekcie s plošným aj reliéfnym dezénom v Braillovom písme. Nejde však o samoúčelný ornament. Sú v ňom zašifrované texty, okrem iného i úryvky ľudovej slovesnosti, tak aby bol písmový dezén čitateľný hmatom. Táto výnimočná myšlienka umožní slabozrakým a nevidiacim ľuďom rozšíriť a obohatiť si svoje vnímanie a prežívanie sveta.

 

 

 << späť
Linky