Svadba rodu Balašovcov na hrade Modrý Kameň

21.06.2019 SNM
Svadba rodu Balašovcov na hrade Modrý KameňSlovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň a spoločnosť Fringia pozývajú dňa 29. júna 2019 (prvá prázdninová sobota) v čase o 18:00, 20:00 a 22:00 h na inscenované podujatie Svadba rodu Balašovcov na hrade Modrý Kameň.

 

 

 

Z rodiny Balašovcov z Ďarmôt a Modrého Kameňa, príslušníkov popredného uhorského šľachtického rodu, pochádza množstvo významných magnátov, protitureckých bojovníkov, politikov a dokonca aj literátov. Najznámejší z nich – Valentín Balaša (1554 – 1594), renesančný básnik a polyglot položil základy modernej lyrickej poézie a bol aj prvým autorom erotickej poézie v Uhorsku. Jeho manželkou bola Kristína Dobóová, ale nešťastné a neopätované lásky k ženám svojich nadriadených mu spôsobovali ťažké životné zvraty, čo ešte viac podporovalo jeho búrlivú povahu. Každodennosť v rodine Balašovcov, rovnako ako v prípade ostatnej vysokej uhorskej šľachty, pozostávala z dní všedných i sviatočných. Svadby patrili k najokázalejším prechodovým rituálom v živote tejto vysokopostavenej spoločenskej vrstvy.

Na pozadí životných príbehov hlavných aktérov sa na hrade Modrý Kameň 29. júna rozohrá veľkolepé predstavenie dobovej svadby. Po delových salvách sprievodca v kostýme prevedie návštevníkov svadobnými zvykmi 17. storočia cez zásnuby, slávnostný obrad či dobovú hostinu Valentína Balašu. Na záver si záujemcovia z radov publika zatancujú a pripijú na zdravie spolu
so svadobčanmi.

 

 

Renesančná svadba Balašovcov je umeleckou produkciou zostavenou podľa dobových reálií v podaní spoločnosti Fringia. Jednotlivé predstavenia na nádvorí kaštieľa, v bašte gotického hradu a v barokovej sále v trvaní približne 90minút, začínajú o 18:00, 20:00 a 22:00 hodine. Vstupné na podujatie: 6 € / dospelí a 3 € /deti.

K predstaveniu si bude možné zakúpiť aj večernú prehliadku Múzea bábkarských kultúr a hračiek.

Viac info:
Mgr. Katarína Hanková Jančeková
katarina.jancekova@snm.sk; +421 47 2454 100; +421 918 999 609

 

   

Web: www.snm.sk/mbkh
FB: Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zB92o8pMtYs

 << späť
Linky