Ministerka kultúry bola čestným hosťom na otvorení výstavy „Petrohrad očami detí“

21.06.2019 MK SR
Ministerka kultúry bola čestným hosťom na otvorení výstavy „Petrohrad očami detí“ Pod záštitou Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v Petrohrade sa včera v meste na Neve otvorila výstava „Petrohrad očami detí“. Na vernisáži sa zúčastnila aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá pracovnú návštevu Ruskej federácie využila aj na intenzifikáciu rusko-slovenských kultúrnych vzťahov.

 

 

 

V stredu sa v Petrohrade otvorila výstava „Petrohrad očami detí". Poslaním podujatia je upriamiť pozornosť detí a mládeže na historické jadro Petrohradu, ktoré je zaradené do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na výstave sa okrem slovenských detí prezentujú malí výtvarníci z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Španielska a Izraela. Na expozícii je vystavených celkovo 70 najlepších detských kresieb Petrohradu, ktoré budú skrášľovať vstupnú halu Akadémie talentov do konca júla 2019.

„Súťaž detských kresieb venovaná mestu na Neve je jedným z najvýraznejších spoločných kultúrnych projektov," povedal guvernér Petrohradu Alexander Beglov, ktorý zároveň poďakoval bývalému generálnemu konzulovi Slovenskej republiky v Petrohrade Augustínovi Čisárovi za iniciatívu usporiadať súťaž. 

Čestným hosťom vernisáže bola aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Okrem návštevy expozície absolvovala spoločné rokovanie s gubernátorom Alexandrom Beglovom, vicegubernátorom pre oblasť kultúry Vladimírom Kirilovom a generálnymi konzulmi siedmich európskych krajín. Ústrednou témou stretnutia bola možná spolupráca pri organizovaní kongresu cestovného ruchu, ktorý sa prvýkrát po 20 rokoch bude konať v Európe, konkrétne v Petrohrade v septembri 2019.

Ministerka využila pracovný program aj na stretnutie s predsedom Výboru pre zahraničné vzťahy mesta Petrohrad Jevgenijom Grigorievom. Spoločne posúdili úroveň a možnosti ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov v oblasti kultúry a ocenili stúpajúcu tendenciu v realizácii spoločných kultúrnych projektov na Slovensku, ako aj Petrohrade. Veľký úspech zaznamenala výstava „Zlatý vek Peterhofu. Od Petra I. po Katarínu II.", ktorá sa uskutočnila na prelome rokov 2018 – 2019 na Bratislavskom hrade. Rovnako úspešné bolo aj vystúpenie Slovenského národného divadla v Petrohrade s inscenáciou „Elity". Slovenské publikum sa v septembri môže tešiť na tradičné „Dni ruského filmu v Slovenskej republike", ako aj na vystúpenie Petrohradského štátneho symfonického orchestra pod vedením svetoznámeho dirigenta V. Gergieva v rámci 55. ročníka Bratislavských hudobných slávností.

 

 << späť
Linky