KONKRÉTNE LETO - Súčasné európske geometrické tendencie 26.6. – 31.8.2019, Bratislava

24.06.2019 SVU
KONKRÉTNE LETO - Súčasné európske geometrické tendencie 26.6. – 31.8.2019, BratislavaHlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia.

 

 

 

 

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti. Tento segment výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu nielen na Slovensku či v Čechách, už v roku 1967 bol založený spoločný česko-slovenský Klub konkretistov, má bohaté tradície v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku ako aj v mnohých iných krajinách.

Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.

Ústredná časť výstavy s autormi zo SK, CZ, A, PL, H, F, NL, CH, SLO  bude umiestnená v Bratislave v Galérii Umelka, ďaľšie  výstavy  sú naplánované v Galérii Z, v Galérii Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii Francúzskeho inštitútu.

Partnermi a spoluorganizátormi podujatia budú  Fond na podporu umenia, MČ Bratislava - Staré Mesto, Slovenská výtvarná únia, zúčastnené galérie a zahraničné kultúrne inštitúty ako, Francúzsky inštitút, Rakúske kultúrne fórum, Kultúrny inštitút Maďarska, Poľský Inštitút ako aj niektoré veľvyslanectvá či partnerské inštitúcie a organizácie spolupracujúce na realizácii podujatia.

Organizátorom a kurátorom podujatia je Viktor Hulík.

 

..........................................................................................................................................................

 

otvorenia

26.6. 2019

 

16.00 hod.

RAKÚSKE KULTÚRNE FÓRUM  

Helga Philipp (A)

(do 31.8.2019)

 

17.00 hod.

GALÉRIA Z

Zo zbierky Waldemara Andzelma

(do 11.8.)

Jan Berdyszak (PL), Marcin Berdyszak (PL), Stefan Gierowski (PL), Jerzy Grabowski (PL), Jerzy Kałucki (PL)
Koji Kamoji (PL), Jan Tarasin (PL), Ryszard Winiarski (PL)
 
18.00 hod.

FRANCÚZSKY INŠTITÚT

Roger Vilder (F)

(do 24.7.2019)

 

POĽSKÝ INŠTITÚT

interaktívne projekcie vo výkladoch

Konrad Hajdamowicz (PL), Jakub Matys (PL)

 

19.00 hod.

GALÉRIA UMELKA

Súčasné európske geometrické tendencie

 (do 21.7.2019)

Štefan Balázs, Barna Benedek (H), Katarína Balúnová, Christine Boiry (F), Beti Bricelj (SLO), Francesco Camponovo (CH)

Dávid Čársky, Aleksander Drakulič (SLO), Jan Dudéšek (CZ), Marian Drugda,

Rita Ernst (CH), Oleg Fintora, György Gáspár (H), Marco Goldenbeld (NL),

Pavel Hayek (CZ), David Hocko, Barbara Höller (A), Viktor Hulík, Zbyněk Janáček (CZ), Jarda Jebavý (CZ), Zsuzsanna Kóródi (H), Gerda Kruimer (NL), André van Lier (NL), Gabi Mitterer  (A), Ingo Nussbaumer (A),

Roland de Jong Orlando (NL), Eduard Ovčáček (CZ), Anne Rose Regenboog (NL)

Peter Roller, Vladimíra Sedláková (CZ), Mark Starel (PL),

Przemyslaw Suliga (PL), János Saxon Szász (H), Adam Szentpétery,

Ada Weber (CH/SK), Marian Weber (CH/SK), Joa Zak (PL)

 

 << späť
Linky