Kroje zo Šatnice Matice slovenskej vystavuje Pohronské múzeum

01.07.2019 MS
Kroje zo Šatnice Matice slovenskej vystavuje Pohronské múzeumSvadobné a sviatočné kroje z rôznych kútov Slovenska vystavuje od pondelka 1. júla Pohronské múzeum v Novej Bani. Pre verejnosť pripravilo výstavu Čo to za veselie – svadobné kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej.

 

 

 

„Z bohatého krojového portfólia Šatnice Matice slovenskej sme na túto výstavu poskytli svadobné a sviatočné kroje z Turca, Bzovíka, Podkoníc, Šariša, Terchovej, Važca, Veľkého Lipníka, Viničného, Ždiaru a Detvy. Sme radi, že po minuloročnej, úspešnej výstave vo Vrútkach návštevníci uvidia krásne a vzácne kroje z matičnej Šatnice aj v Novej Bani," uviedla vedúca Šatnice MS Milada Špalková.

 

„O ľudovú kultúru a špeciálne o ľudový odev je v súčasnosti taký záujem, akému sa doposiaľ tieto prvky kultúrneho dedičstva netešili. Preto aj naša výstava Čo to za veselie – svadobné kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej priblíži ľuďom krásu dedičstva našich predkov. Vyniknú tu najkrajšie svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej, ktorá vlastní 1658 krojov pre ženy, mužov i deti," povedala riaditeľka Pohronského múzea Katarína Konečná.

 

Kroje dopĺňajú fotografie svadobných ľudových odevov z rôznych oblastí Slovenska. Výstava chce návštevníkom ukázať tradičné slovenské odevy v pôvodnej podobe – krásne, originálne a jedinečné. V Pohronskom múzeu potrvá do 18. októbra 2019.

 

 << späť
Linky