Matičiarov v protifašistickom odboji predstaví Matica slovenská v rámci 75. výročia SNP vo Zvolene

22.08.2019 MS
Matičiarov v protifašistickom odboji predstaví Matica slovenská v rámci 75. výročia SNP vo ZvoleneMatica slovenská si vo Zvolene v rámci 75. výročia Slovenského národného povstania pripomenie matičiarov, ktorí sa zapojili do odboja proti nemeckému nacizmu a pangermanizmu. Kultúrno-spoločenské podujatie sa začne 28. augusta 2019 na Námestí SNP a ukončí sa 29. augusta Cyklojazdou SNP.

 

 

Pri Pamätníku SNP (Valaška) vo Zvolene sa Matica slovenská predstaví v rámci podujatia Okresného úradu Zvolen, ktoré sa začne v stredu (28. 8.) o 10.00 h. Ochotníci Mladej Matice predstavia divadelnú rekonštrukciu prísahy povstaleckej brigády s názvom Za slobodu Slovanov. Matičiari tiež položia veniec k sochám gen. Rudolfa Viesta a gen. Jána Goliana pred Veliteľstvom Vzdušných síl OS SR.

 

V stredu o 17.00 h si v Parku inžiniera Štefana Višňovského vo Zvolene môže verejnosť pozrieť dramatizáciu povstaleckých udalostí a bojov i vypočuť dobové pochodové a vojenské piesne. Padlým matičiarom v SNP bude venovaná dramatizácia s názvom Vrátim sa živý! „Aktívna účasť matičiarov v Slovenskom národnom povstaní je málo známa, čo však chceme zmeniť. V roku 1944 časť významných funkcionárov, ale aj radových pracovníkov a členov Matice slovenskej odišla na autách tlačiarne Neografia do povstaleckých bojov. Medzi nimi boli Ján Bodenek, Július Barč-Ivan, Alexander Hirner, Anton Augustín Baník, funkcionári MS Ján Marták či Ján Štefánik – synovec generála M. R. Štefánika. Nezabúdajme ani na našu národnú umelkyňu a matičiarku Evu Kristinovú, ktorá sa ako šestnásťročná zúčastnila na ťažkých bojoch na strednom Slovensku,“ povedal predseda MS Marián Gešper.

 

 

Vo štvrtok (29. 8.) sa o 8.00 h uskutoční Cyklojazda SNP, ktorou sa matičiari pripoja k ústredným oslavám v Banskej Bystrici. Štart cyklojazdy je od Pamätníka SNP (Valaška). Matica slovenská sa do podujatia pri príležitosti 75. výročia SNP zapojila so Slovenským zväzom protifašistického odboja, Okresným úradom Zvolen, Mestom Zvolen a Úniou vojnových veteránov SR.

 

 << späť
Linky